Bebeklerde Görülen Gece Terörü (Uykuda Korku) Nedir?

gece-teroru

gece-teroruUyku Terörü  halk arasında bilinen adı ile uyku bozukluğudur. Bu rahatsızlığı geçiren ve belirli bir evresin de olan kişilerde genellikle gece yarısı uykudan ani bir şekilde uyanarak korku ve şaşkın bir şekilde uyanması ile son bulur. Kişi bu durumu geçirdikten sonra tekrar uyku moduna geçerek kaldığı yerden devam edebilir. Bu rahatsızlık yarım saat veya 1 saatte bir tekrar edebilir. Genellikle 0-18 yaş çocuklarda sık görülen bu durum psikolojik olarak da kişiyi etkilemektedir.

Doktorların yaptığı araştırma ile genellikle 0-3 yaş çocuklarda çok fazla görülen bu durumu ergenlik dönemine doğru azalma göstermektedir. Uyku terörü , kabus görmek ile aynı değildir. Kabus gören bir kişi uyandığında gördüğü rüyayı hatırlamaktadır. Uyku teröründe ise neden uyandığını veya ani bir şekilde uykusundan uyandığı için nedenini bilmez veya hatırlamaz.

 


 

Uyku Terörünün belirtileri ise şu şekildedir ;

  • Uyku esnasında geceleri aniden neden belli olmayan şekilde uyanmak.
  • Uyandıktan sonra kalp atışı ve solunumun hızlı bir şekilde artması ,
  • Uyandıktan sonra konuşamama , bir süre düşünememe,
  • Terleme ve çığlık atma gibi belirtileri vardır.

Uyku terörünün nedeni yeteri kadar uyumama olarak bilinmektedir. Uykusunu yeteri kadar alamayan kişilerde görülme riski çok fazladır. 0-3 yaş arası çocukların yeteri kadar uyku uyumamasından kaynaklı olduğu gibi günde 13-14 saat uyku uyumalıdır. Uyku eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bu durum küçük yaşlardaki çocuklarda yeteri kadar uyku uyumadığı taktirde sıklıkla görülmektedir.

Uyku terörü kız çocuklarında daha çok görüldüğü yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Psikolojik etkilere bağlı olarak da ortaya çıkabilen bu duruma karşılık olarak kız çocuklarında geceleri uyanma durumu erkek çocuklara oranla daha fazladır. Bu durum ortaya çıkmadan önce çocuklarda sakin bir davranış yerine daha hırçın ve farklı bir insana dönüşme durumu ortaya çıkabilir. Bu durumda çocuğunuzu sakinleştirerek tekrar uyku moduna geçmesi için sakin bir ses tonu ile uyarabilirsiniz.

Uyku terörünün ortaya çıkmasını ve tekrar etmemesi için yapılması gerekenler ise şu şekildedir.

  • Çocukların rahat uyumaları için sessiz bir ortam sağlayabilirsiniz.
  • Düzenli bir uyku programı ayarlayarak her gün aynı saatlerde uyumasını sağlayın. Belirli bir zaman sonra uyku düzene gireceğinden bu durumun ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.
  • Yemek ve yeteri kadar beslenme sağlayan çocuklarda uyku düzeni de devreye gireceği için uyku terörünü yaşamayacaklardır.
  • Uyumadan önce uykuya iyi gelecek süt , ayran ve bu gibi gıdalar tüketmesini sağlayabilirsiniz ,
  • Uykuda zorluk çeken çocuklar için sıcak bir banyo ardından uyumasını sağlayabilirsiniz.

Uyku terörü ve uykudan aniden uyanma gibi rahatsızlıklar ciddi bir sorun değildir. Fakat çocuk doktoruna danışarak alacağınız kararlar ile sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için tavsiyelere uyabilirsiniz. Uyku terörü olarak bilinen gece uykuda uyanma sorunu çocukların dışında ebeveynlerinde günlük yaşantılarını olumsuz olarak etkileyeceğinden kısa sürede giderilmesi gereken bir sorundur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.