Sivrisineklere Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

sivrisinek

sivrisinekYaz aylarında çok fazla karşılaştığımız sivrisinekler kan emici canlılardır. Zararsız olarak görünen bu sinekler bir çok bulaşıcı hastalığın taşıyıcısı olarak biliniyor. Özellikle yaz aylarında sayıları çok fazla artan sivrisineklerden korunma yöntemlerini uygulayarak evinizde dolaşmasını engelleyebilirsiniz.

İlkbahar aylarında çalılık alanlara bıraktıkları yumurtalar ile binlerce üreyen sivrisineklerden kurtulmak için öncelikle belediyenin almış olduğu yöntemler vardır. Bunlar sokak aralarında dolaşan ilaç arabalarıdır. Arkalarından çıkardığı beyaz duman ile sivrisinek üremesini biraz olsun durdurabilir. Böyle bir durumda belediyenize telefon açarak ilaçlama konusunda bilgi alabilirsiniz.

Geceleri ortaya çıkan sivrisinekler , gündüzleri dinlenme ve yumurtlama evrelerini gerçekleştirir. Tek bir yumurta ile yüzlerce yavru dünyaya getirebilir. Sıtma hastalığının yaygınlaşma nedenleri arasında gelen sivrisinekleri engellemek için evinizde alacağınız önlemler ile hastalığın bulaşma riskini azaltabilirsiniz.

Serin ve nemli bölgelerde yaşayan sivrisinekler çalılık ve kendilerini güvende hissedecek bölgelerde yumurtlarlar. Sivrisineklerin dişi olanları ısırdığından yumurtaları için insan kanına ihtiyaçları vardır. Yumurtalarını geliştirmek için kan içmesi gereken sivrisineklerin ilk uğradıkları yer insan vücududur.


Sivri Sinekler karanlık alanlarda daha çok hareket ettikleri için genellikle karanlık olan evlere girmeye çalışırlar. Karanlıkta bulunan insanları daha rahat kontrol ederken kaçma ve manevra yetenekleri de fazladır.

Sivrisineklerden korunma yöntemi ;

Sivrisineklerden korunmak için evinizde uygulayabileceğiniz doğal bir çok yöntem vardır. Bunlar arasında ilk olarak karadenizli bir vatandaşın bulduğu su yöntemi. Bir poşet içerisine doldurduğunuz suyu evin lambasının yanına astığınızda o bölgeye sivrisinek gelmediğini görebilirsiniz.

Yaz aylarında ortaya çıkan sivrisineklerin evlere ve insanlara yaklaşma zamanları genellikle güneşin battığı , şafak vaktidir. Bu dönemde kendilerine ısırmak için güvenli yerler araya sinekleri kovmanız için şafak vaktinden önce önlemlerinizi almalısınız. Sinekler bulunduğunuz yere girdikten sonra yapacağınız önlemler çok işe yaramayacaktır.

Sivrisinekler koyu olan nesnelere daha çok ilgi duymaktadır. Onları barınak olarak gördüğünden koyu renkli nesnelere yaklaşırlar.Bundan dolayı sizin giyeceğiniz koyu renkli elbiseler sinekleri üzerinize çekecektir.

Karbondioksit ve tuz sineklerin en çok ilgisini çeken maddelerdir. Özellikle terlediğinizde sineklerin üzerinize gelmesi için bir koku salgılarsınız. Nemli vücudunuza sinek yaklaşarak ısırıklara maruz kalabilirsiniz. Terde bulunan tuz onların iştahını açacağından terlememek için odanın serin olmasını sağlayabilirsiniz. Cam açmak yerine evinizde klima bulundurabilirsiniz.

Bu tavsiyelerin dışında prizlere takılan sinek ilaçları ve vücutlara sıkılan sinek kovucu spreylerde kullanabilirsiniz. Bu spreyler sineklerin size yaklaşmasını büyük oranlarda engellemektedir.

Isırıklara maruz kaldıktan sonra vücudunuzda küçük şişmeler ve büyük kaşıntılar ortaya çıkar. Bu kaşıntıları gidermeniz için soğuk uygulaması ve kolonya tercih edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.