Bozcaada’da ne yapılır, nerelere gidilir?

bozcada

bozcadaBozcaada farklı bir dünya olma yolunda ilerleyen ve insanların en çok ziyaret ettiği adaların başında geliyor. Çanakkale’ye bağlı olan bozcaada Ege denizinin kuzeyinde yer alır. Yaya olarak gitmenin mümkün olmadığı adaya deniz arabaları , vapurlar ve gemiler ile ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle yaz aylarında bir çok turistin akın ettiği bozcaada büyük olması ile birlikte gezilecek ve eğlenilecek bir çok yere sahiptir.

Mitolojik yapısı nedeniyle bir çok arkeolojik kazılara ev sahipliği yapan bozcaada düz bir alan üzerine kurulan evler ile tek başına bir ilçedir. Samimi bir hava barındıran bozcaada sizlere dar sokaklar ve sakin bir görünümü ile farklı bir dünyada olduğunuz hissini verecek. Bu adada rumlar ve Türk halkı barış içerisinde uzun yıllar yaşamışlar ve yaşamaya devam etmektedirler.

Adanın içerisinde yer alan Bozcaada kalesi en çok ziyaretçi çeken  tarihi kalıntılardır. Bir miktar ücret karşılığında buraya giriş yaparak içeride bulunan antik kalıntıları ve parçaları görebilirsiniz. Aynı zamanda adanın tüm sahil kesimlerini de gözünüzü kırpmadan izleyebilirsiniz.


Adanın geçim kaynağı şaraptır. Özellikle üzüm yetiştiriciliğinin çok fazla olduğu bu yerde halkın bir çoğu şarap yaparak geçinmektedir. Özellikle bağbozumu festivallerinin ev sahipliğini yapması ile bir çok ziyaretçiye bu şekilde kapılarını açmaktadır. Dünyanın her yerinden şarap tatmak için gelen ziyaretçilerde yer alıyor.

Adanın merkezinde her hafta sonu kurulan pazarlarda el yapımı sanat eserleri ,bahçe üzümleri , sebzeler , şaraplar gibi adaya has olan ürünlerin satışları yapılıyor. Ada plajı genel olarak yoğun ve kalabalık değildir. Ada suyunun soğuk olması çok fazla etkili olduğu görülürken genellikle plajları sakin ve güzeldir.

Özellikle ayazma plajında denize ne kadar açılırsanız açılın denizin dibini görmeniz mümkündür. Bu sayede daha güvenli bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Yanyana sıralanmış olan birden fazla plajlara iskeleden yürüyerek 15 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

bozcaada2Rüzgarın çok fazla olduğu adada bunu avantaj olarak kullanan yetkililer enerji olarak verim almaktadır. Adada bulunan bir çok rüzgar gülü sizlere uzaktan selam verebilir. Gün batımını en güzel şekilde izlemek istiyorsanız bu güllerin altında oturarak güneşin batışını görebilirsiniz.

Adada konaklama da herhangi bir sorun yaşamazsınız . Özellikle butik otellerde bulunan işletmeciler oldukça sıcak kanlı ve samimidir. Adaya gelen ziyaretçilere en iyi hizmeti vermek için ellerinde bulunan tüm imkanları sağlayabilen bu işletmeciler , adanın huzurunu içlerine işlemişlerdir.

Bağ evi sahipleri de otel olarak kiraladığı odalarında kalmakta oldukça keyiflidir. Bağın ortasında bulunan tek göz odalarda vakit geçirmeniz sizlere büyük huzur verecektir. Adanın yüz ölçümü küçük olduğundan ulaşımda çok kolaydır. Yorulmak istemeyenler için iskeleden kalkan otobüsler adanın her kesimine uğramaktadır. Sahil kısımlarında bulunan restoranlar da yemek yiyerek plajlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.