Rumeli Hisarı Tarihi Özellikleri Nelerdir ?

rumeli-hisari

hisarRumeli hisarı Osmanlı zamanında boğazkesen hisarı olarak da biliniyordu. Osmanlı döneminde bulunan padişah Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’u korumak amacıyla boğazın kuzeyine gelebilecek olası saldırılara karşı yapılan bir Anadolu inşasıdır. Oldukça geniş bir alana sahip olan bu hisar İstanbul boğazının yaklaşık 600 metrelik alan içerisine ve  akıntının en sığ olduğu kısmında inşa edilmiştir. Çok kısa bir sürede  tamamlanan Rumeli hisarı dünyanın en büyük kaleleri  olma özelliğine sahiptir.

Rumeli hisarının inşasına 15 nisan 1452 de başlanmış olup yaklaşık 90 günde tamamlanmıştır. İnşaatın yapımında Fatih Sultan Mehmet bizzat ilgilenerek kalenin daha güvenli bir hale gelmesi için küçük çaplı değişiklikler yapmıştır.Kalenin yapımı yaklaşık 90 gün sürdüğünden dolayı 31 ağustos 1452 de yapımı tamamlanmıştır. Anadolu hisarının yapımında kullanılan malzemeler Anadolu’nun birçok şehrinden gemilerle getirilmiş, sahada kullanılan taşlar ise Bizans  yapıtlarından temin edilmiştir.


Rumeli hisarı günümüzde müze , açık hava tiyatrosu olarak turistleri ağırlamaktadır. Tarihteki önemi , özellikle İstanbul açısından büyük öneme sahip olan Rumeli hisarına her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan semt adıdır. Yaz aylarında sürekli olarak sanatçıların konser verdiği mekan olarak popüler olan Rumeli hisarı aynı zamanda kış aylarında balık restoranları ve müzeleri ile ziyaretçileri ağırlamaktadır. Rumeli hisarında bulunan müze içerisinde , yapıldığı yıllarda kullanılan toplar , silahlar , güller ve haliç denizine indirilen gemiler için kullanılan zincirlerin bir parçası bulunmaktadır.rumeli-hisari

Karşılıklı olarak Anadolu ve Avrupa yakalarında yapılan Anadolu hisarı ve Rumeli hisarı boğazın en dar noktasına yapılması ile adeta koruyucu melek ünvanını almıştır. İstanbul sahilinden yürüyerek kolay bir şekilde ulaşacağınız Rumeli hisarına ulaştıktan sonra detaylı bir aramadan geçebilirsiniz. İçeriye yiyecek , içecek sokmak yasak olduğu gibi müzede fotoğraf çekmeye de müsade edilmemektedir.

Hisarın en üst kısmında bulunan muhteşem İstanbul manzarasını başka hiçbir yerde göremezsiniz.  Hisarın arka kısmında bulunan ormanlık alanda doğanın gerçek yüzünü görebileceğiniz gibi aileniz ile birlikte kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Sarıyer ilçesine yürüyerek kolay bir şekilde bulacağınız bu tarihi kule mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında geliyor. Tarihi surların eşiğinde , eşiri benzeri olmayan bir yapısı ile Rumeli hisarında konsere gitmek isterseniz işte size konser tarihleri.

2014 Rumeli Konser Tarihleri;
15 Ağustos – Salı Ali Kocatepe / 41 Kere Maşallah
16 Ağustos – Çarşamba Gülben Ergen
17 Ağustos – Perşembe Volkan Konak, Sunay Akın
18 Ağustos – Cuma Kibariye, Adnan Şenses
19 Ağustos – Cumartesi Yıldız Tilbe
20 Ağustos – Pazar Demet Akalın
21 Ağustos – Pazartesi Leman Sam, Gökhan, Burhan Şeşen
22 Ağustos – Salı Zülfü Livaneli
23 Ağustos – Çarşamba Zara
24 Ağustos – Perşembe Nilüfer
25 Ağustos – Cuma Nilüfer
26 Ağustos – Cumartesi Nil Karaibrahimgil
27 Ağustos – Pazar Rafet El Roman
28 Ağustos – Pazartesi Seda Sayan, Nihat Doğan
30 Ağustos – Çarşamba Özcan Deniz
31 Ağustos – Perşembe Deniz Seki
02 eylül – Cumartesi Gülay, Hüseyin Turan
03 eylül – Pazar Romanisa Canisa
05 eylül – Salı Hülya Avşar
06 eylül – Çarşamba Hülya Avşar
07 eylül – Perşembe Yalın
09 eylül – Cumartesi Hande Yener

10 eylül – Pazar Seyhan Müzik sanatçıları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.