Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir ?

Jinekomasti

JinekomastiJinekomasti genellikle erkeklerde ergenlik döneminde vücut hormanlarının anormal bir şekilde bozularak göğüslerinin şişmesine denir. Yunanca bir kelime olan Jinekomasti  ülkemizde bir çok erkekte görülmektedir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan bu anormal bu durum çoğu zaman kendiliğinden ortadan kaybolur. Sağlık açısından bir durum söz konusu olmayan Jinekomasti hastalarının genellikle sosyal ve psikolojik olarak rahatsızlıkları ortaya çıkartır. Jinekomasti  tedavi edilmedi sürece bu rahatsızlıklar devam ederek daha büyük sonuçları ortaya çıkartabilmektedir.

Jinekomasti  hastalığının tedavisi de nedenine bağlı olarak giderilmektedir. Kısa sürede giderilmesi ve herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmeden tedavi altına alınması için nedeni bilinmelidir. Çoğu zaman ise cerrahi müdahaleler ile giderilmektedir. Jinekomasti  hastası olan bir birey sürekli olarak göğüslerinden şikayetçi olacağı için insan içine çıkamaz. Giydiği kıyafetler ona kadın gibi bir his vereceğinden daha büyük sorunların çıkmaması için tedavi edilmelidir.


Jinekomasti hastalığını günümüzde geçici olarak gidermek için Jinekomasti  atletleri kullanılır. Bu atletlerin özelliği sıkı olmasından dolayı Jinekomasti  durumunu bastırarak normal bir vücut kazandırır. Jinekomasti hastalığının belirtisi olan yağ bezeleri göğüs bölgesinde çok fazla toplandığı için dışarı doğru büyük bir çıkıntı yaratır. Bir çok erkekte bu durumun boyutları değişiklik gösterdiği gibi bir çok erkekte ise oldukça büyük boyutlardadır.

Jinekomasti hastalığının tedavisi için cerrahi müdahale şarttır. Cerrahi müdahale içerisinde narkoz verilerek hastanın bayıltılması , ardından göğüs uçlarının alt kısmından açılarak iç tarafta bulunan yağ bezelerinin alınması gerekir. Bu bezeler alındıktan sonra yara dikilerek hastanın göğüs bölgesi bandajlanır. Ameliyat olduktan sonra 1 hafta boyunca bandajın çıkarılmaması gerektiğinden düzenli olarak kontrol edilmelidir. Göğüslerin olduğu bölgeler sıkı olması için bandaj, atlet gibi kıyafetler giyilebilir.

Zamanla bu durum normale dönerek Jinekomasti  rahatsızlığını ortadan kaldırabilirsiniz. Küçük yaşlarda bu sorunu yaşayan hastaların sakıncalı durumlar doğuracağı için ergenlikten sonra dönem olan 18 yaşını doldurması gerekir. Bu yaşa kadar ilaç ile tedavi edilmesi mümkün olan Jinekomasti  rahatsızlığı sürekli olarak gözlemlenerek ilaçlara olan tepkisi ölçülür.

Jinekomasti  hastalığının tedavi ücretleri de tedavi edilecek hastaneye , hastalığın derecesine ve farklı durumlar baz alınarak değişmektedir. Ortalama 1.600 ile 5000 TL arasında değişen tedavi ücretleri vardır. Bu tedaviye karar verdikten sonra gideceğiniz hastane ve doktorunuzu iyi seçmelisiniz. Bir çok hasta tedavi olduktan sonra tekrar oluşmasından dolayı şikayetçidir. Özellikle lazer ile yapılan tedavinin çok daha etkili olduğu bilinmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.