Lohusalık Dönemi Nedir? Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

03863248 / 8125167

03863248 / 8125167Lohusalık dönemi doğum yapan bir bayanın doğumdan sonra ki toparlanma sürecine lohusalık dönemi denir. Vücut kendini toplaması ve eski haline gelmesi yaklaşık 3-4 hafta sürer. Lohusalık dönemi ciddi bir süre olduğu için bu dönemde kendinize çok dikkat etmelisiniz. Özellikle zor doğum yapan bayanlar bu sürede sürekli olarak dinlenmelidir. Mümkünse eğer yanınıza bir yardımcı alarak size ve evinize bakması için yardım alabilirsiniz. Sizin bakmanız ve muhtaç olduğunuz bir bebeğiniz olduğu için sürekli olarak evinizin ihtiyacı olan işleri yapma hissiniz olacak.

Özellikle zayıf olan bayanlar doğumdan sonra kendilerini aşırı kilolu hissederek hemen kilo verme çabası içerisine girerler. Bu yanlış bir durum olduğundan doğumdan sonra lohusalık döneminden çıkmayı beklemelisiniz. En az 6 hafta boyunca sürekli olarak dinlenmeniz ve vücudunuzun eski haline gelmesi için zemin hazırlamanız gerekir. Bu 6 hafta içerisinde oluşan fazla kilolar zaten eriyeceği için kilo verme gibi bir sıkıntınız kalmayacaktır.


Doğum öncesi ve sonrası rahim ağzında oluşan genişlemeler doğum sonrası da devam edeceği için öncelikle sizin dinç ve ağrısız bir vücuda ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte doğumdan sonra oluşacak enfeksiyonlar ve hastalıklara davetiye çıkarmadan doktor kontrolleri ve doktorun tavsiyelerine mutlak suretle uyulması gerekir.

Doğumdan sonra hastalık ve enfeksiyon kapma riski çok daha fazla olduğu için bunlara önlem olarak kendinize iyi bakmanız gerekir. Özellikle doğumdan sonra hemen kalkmak sakıncalı olduğu gibi en az 2 gün hastanede gözetim altında olunmalıdır. Bu 2. gün sonunda ayağa kalkarak normal yaşantınıza dönmeye çalışabilirsiniz. Evde bulunduğunuz süre içerisinde hamile kalmadan önceki ev yaşantınıza yavaş bir şekilde başlamanız kendinize olan güveninizi artırarak psikolojik olarak da sizleri destekler.

Doğumdan sonraki süreçte gıda tüketimini de dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Bol miktarda su ve C vitamini almanız lohusalık döneminden erken çıkmanıza fayda sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.