Hacamat nedir, hacamat nasıl yapılır?

Hacamat Nedir

Vakum yolu ile vücuttan kan alınma işlemine hacamat denir. Osmanlı zamanında tıp çok fazla ilerlemediğinden ilkel yöntemler ile kan alma işlemleri hacamat yöntemi ile yapılmaktaydı. O yıllarda yapılan hacamatın bir çok hastalığa iyi geldiği söylenmekteydi. Akapunktur yöntemi olarak da bilinen hacamat için gerekli olan bardak benzeri araç ve keskin bir bıçak ile kesilen derinin üzerine bardak koyularak vakum yöntemi ile kan alınır. Ağrıyan ve rahatsızlığı olan bölgede bulunan organa yakın yerlere yapılarak iyileşmesi sağlanırdı.

Hacamat günümüzde orta doğu ülkelerinde halen yapılan bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde belirli bölgelerde yapıla hacamat ile bir çok hastalığın iyileştiği de söyleniyor.Hacamat Nedir


Hacamatın bilinen Faydaları ;

  • Bağ ağrısı , diz ağrısı , bel ve boyun fıtıkları , karaciğer rahatsızlıkları ,kulak , burun , boğan ağrılarına karşı tedavi edilebilir hastalıklar,
  • Bağışıklık ve sindirim sistemini düzene sokar, vücudun daha dirençli olmasını sağlar ,
  • Kanın yenilenmesini ve kan hücrelerinin daha sağlıklı bir şekilde işlevini yapmasını sağlar,
  • Vücutta bulunan pis kanın temizlenmesini , kan hücrelerinde buluna toksinleri dışarı atar ,
  • Unutkanlık ve okuduğunu anlayamayan kişilerin sorunlarını giderir,
  • Her yıl düzenli olarak hacamat işlemini yaptıran kişiler daha az hastalıklara yakalanır,

Hacamat işleminin zararları da olduğu söylenmekle birlikte bir çok kişiye yapılan hacamat yöntemi hijyenik ortamlarda yapılmadığı zaman bir çok hastalığın bulaşmasına yol açabilir.

Kan yolu ile ulaşan HIV, hepatit B gibi hastalıkların steril ortamlarda yapılmadığı zaman bulaşma riski çok fazladır.

Hacamar işleminin çok nadir yapıldığı ülkemizde bu durumu fırsat bilerek belirli ücretler karşılığında işini iyi bir şekilde bilmeyen kişiler çoğunluktadır. Hacamat işlemini yaptırmadan önce doktorların tavsiyesine uyarak hacamat işlemini yaptırabilirsiniz. Bazı hastalıklarda dotorların da hacamat tedavisi uyguladığı bilinmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.