Araçlarda Vites Çeşitleri Nelerdir ? Multitronic , Tiptronic Nedir ?

otomatik-vites

otomatik-vitesOtomobillerde iki çeşit vites sistemi vardır. Bunlardan en çok kullanılan düz vites ve otomatik vites olarak bilinen tiptronic viteslerdir. Otomatik vitesli araçları üreten Porshe firması bu sistemi diğer araç markalarına pazarlayarak kullanılmasını sağlamaktadır. İsimlerini değiştiren firmalar ise multitronic, triptronic vites olarak adlandırıp piyasaya sunmaktadır. Aslında hepsi otomatik şanzıman sisteminde kullanılmaktadır.

Uzun süre araç kullanan kişiler için oldukça ideal olan otomatik vites araçlar aynı zamanda çok rahat bir sürüş keyfi yaşatmaktadır. Otomatik vites araç kullanımı da oldukça kolay olan bir sistem olduğundan iki pedal kullanarak aracı kullanmanız mümkün olabiliyor. Bunun için öncelikle pedalları tanımanız gerekli. İki adet pedal bulunan otomatik vites araçlarda sağ taraftaki gaz , sol taraftaki ise vites’dir. Bu pedalları kullanmak için sadece sağ ayağınızı kullanmanız gerekmektedir. Tek ayağınız sağ pedal da diğer ayağınız fren pedalında olduğunda çok fazla karıştırma yapacağınızdan olası kazalara karşı davetiye çıkartmış olacaksınız.

Otomatik vites araç kullanacaklar vitesleri de tanıması gerekir. Vites kutusunun üzerinde bulunan harfler size aracın kullanım şeklini göstermektedir. İlk olarak “P” harfi park yani kontağı kapattığınızda alacağınız kısımdır. “R” harfi aracın geri gitmesini sağlar, “N” harfi aracın vitesi boşta olduğunu gösterir. “D” harfi ise aracın otomatik vitese geçtiğini göstererek harekete geçmesini sağlar. Yarı otomatik ve tam otomatik olarak ikiye ayrılan otomatik vitesli araçlarda yarı otomatik vites içerisinde 1.vites ,2.vites ve 3. vites olanakları vardır. Bunlar yokuş ve zorlu yollarda daha rahat kullanacağınız vites çeşitlerini gösterir. Tam otomatikte ise bunlar olmadığından sadece otomatik vites’de kullanım imkanı sağlar.


Otomatik vites aracı çalıştırmanız için vites konumu “P” de olması gerekir. Aracı çalıştırdıktan sonra “D” harfine alarak ileri doğru hareket edebilirsiniz. Bazı araçlarda frene basmadan kontak açılmayacağı için frene basarak çalıştırabilirsiniz.

Otomatik vitesli araçlarda en çok merak edilen konu belirli bir hıza kaç saniyede çıktığıdır. Örneğin araç sollamanız gerektiğinde aracın hızlanması için gaz pedalına sonuna kadar basarak vites düşürüp daha çabuk hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı otomatik vitesli araçlarda yokuş kalkış desteği adı altında aracın yokuşta geri doğru kaymamasını sağlayan sistemler vardır. Bunu kullanmanız için yokuşta bulunan aracınızın hiç bir pedalına basmasanız dahi araç kendini kitleyerek geri doğru kaymayacaktır. Bu sistem özellikle bayanlar için oldukça idealdir.

Geri gitmeniz gerektiği durumlarda aracı durdurduktan sonra frene basılı tutarak vitesi “R” konumuna alarak hafif bir şekilde gaza yüklenmeniz halinde geri doğru hareket edebilirsiniz.

Yeni tip araçlarda bulunan otomatik vites sistemi daha geniş özellikle ve sistem olarak daha çok işlev bardırdığından kullanımı daha kolay ve keyiflidir.

Otomatik vitesli araçlarda daha çok benzin harcadığı gibi bir düşünce olduğundan tasarruflu kullanmanız için bir çok yöntem vardır. Bunlar arasında en etkilisi otomatik araçlar 20 saniyeden fazla duracaksanız aracı boşa alarak beklemeniz benzin tasarrufunda büyük etki sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.