Nasıl Subay Olunur ? Subay Maaşları Ne Kadar ?

subay-maaslar

Türk subay-maaslarsilahlı kuvvetlerine bağlı olarak görev almak isteyen bay ve bayan ayrımı olmadan belirli kriterlere sahip olan herkes subay olabilir. Askerlik görevi diğer mesleklerden farklı olarak daha ağır şartlarda ve sabır gerektiren bir meslektir. Özellikle doğu bölgelerinde görev alındığı taktirde şehit olma riski de bulunan bu mesleği seçmeden önce neden subay olmalıyım diye kendinize sormalısınız.

Farklı türlerde subay olmanın yolları vardır. Bunlardan ilk olarak ortaokulu bitirerek askeri lise sınavlarında başarılı olmanız ve mülakatları da geçerek askeri okullardan mezun olmanız gerekir. 5 Yıllık bir eğitimin ardından harp okuluna geçerek subay olmaya doğru ilk adımınızı atmış olursunuz.

Subay olmak için aranılan şartlar ise her konuda olduğu gibi sağlıklı bir vücuda sahip olmak. Her yönden kusursuz olmanız gereken bir durum olduğu için bu sizin birazda şansınıza bağlı olacaktır.


Türkçe dilini kusursuz ve teklemeden konuşuyor olmak.

Okul bitirme derecesi 75 ve üzeri olmak. Bununla birlikte bu puan türlerini kkk resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yazılı sınavlarda ve sözlü sınavlarda başarılı olmak .

Bununla birlikte lise devam ederken subay olmak isteyenler üniversite sınavlarına girerek verilen barajı geçmeleri gerekir. Aynı şekilde sağlık ve diğer kriterlere uymanız halinde subay olabilirsiniz.

Geç kaldığınızı düşünüyorsanız üniversite bitiminden sonra subaylık sınavlarına girerek sözleşmeli daha sonra kadrolu olarak subaylık mülakatlarına girebilirsiniz.

Aynı zamanda Kkk personeliyseniz ve daha alt rütbelerde görev yapıyorsanız subaylık sınavlarına girerek terfi edebilirsiniz.

Subayların maaşları  görev yaptıkları yerlere göre değişmektedir. Aynı zamanda görev süresi , göreve çıkma gibi ek ücretler ile birlikte 3500-5000 arası değişen ücretler almaktadır.

İlk subay olduğunuzda alacağınız ücret 2500-3000 arası değişmektedir.

 

“Nasıl Subay Olunur ? Subay Maaşları Ne Kadar ?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.