Nasıl Pilot Olunur ? Pilotların Ücreti Ne Kadar ?

pilot-nasil-olunur

Hava yolu şirketlerinin artması ile birlikte hava yoluna olan ilginin artması pilot ihtiyaçlarını da ortaya çıkartmaktadır. Pilotluk mesleğinin getirdiği avantajlar ve cazip iş fikirleri ile insanların en fazla başvurduğu mesleklerin başında geliyor. Kolay bir meslek olmadığı gibi pilot olmakta kolay değildir. Özellikle girilen sınavlar ve mülakatların zorlu aşamaları da bu mesleğe kolay bir şekilde sahip olamayacağını göstermektedir.

Pilotluk mesleğinin son günlerde oldukça cazip gelmesi iş garantili pilotluk okullarının da sayısında artış göstermektedir. Kısa sürede pilot olma vaadiyle açılan bu okulların göz boyamaktan başka bir şey olmadığı bilinmektedir. Kısa sürede, üstelik iş garantili bir pilotluk mesleği olmasının imkanı yoktur. Günümüzde pilot olan kişilerin bir çok sınavdan ve en az 1 yıllık eğitimin ardından pilot olabilmektedir.pilot-nasil-olunur


Pilot olmak için öncelikle ATPL Frozen lisansına sahip olmanız gerekiyor. Aslında böyle bir lisans olmadığı gibi sadece ticari pilot sertifikası vardır. Bu sertifikaya sahip olmak kolay olmadığı gibi uzun yıllara ve sabırlı olmanıza ihtiyacınız vardır.

Bununla birlikte yabancı dil eğitiminizin olması , üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmanız ilk olarak aranan şartlardır. Pilotluk okullarına kayıt yaptıktan sonra size verile eğitimler günlük ve aylık olarak belirlenerek standart bir süreç içerisinde verilmektedir. Sürekli olarak uçuş eğitimi almanız halinde sertifika sahibi olmanız , ardından uçuş deneyimleri ile birlikte pilotluk mesleğine ilk adımınızı atmış olursunuz.

Hava yolu şirketlerinin her geçen gün açtığı pilot ilanlarındaki kriterlere uyuyorsanız pilot olmak için başvurularınızı yapabilirsiniz. Her hava yolu şirketinin aradığı pilot özelliği farklı olduğu için aradığı kriterler değişkenlik gösterebilir. Özellikle Avrupa uçuşları için aranan pilot özelliklerinde çok fazla deneyim ve sertifika istemektedir. Pilotluk mesleği günümüzde çok fazla ihtiyaç olan ve ihtiyaç olmaya devam eden bir meslek olarak görünmektedir. Gelecek yıllarda daha çok pilot ihtiyacı olacağı için eğitimlerinizi şimdiden almaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde pilot olan kişilerin aldığı ücret çalıştığı hava yolu şirketlerine göre değiştiği için ortalama 7 bin ile 10 bin arası değişmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.