Stajer Ehliyet Nedir ? Stajer Ehliyet Nasıl Alınır ?

stajyer-ehliyet

“Stajer Ehliyet “ 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren kullanılacak olan ehliyet kartıdır. Stajer ehliyet almanız için herhangi bir sürücü kursuna başvuru yaparak yazılı ve uygulamalı sınavlardan geçerek alabilirsiniz. Bununla birlikte aldığınız stajer ehliyet karınız ile birlikte 1 yıl boyunca araç kullandığınız esnada yan  koltuğunuzda sürekli olarak En az 1 yıl normal ehliyetli sürücü olmak zorunda. Stajer ehliyet sahibi kişinin yanında herhangi biri yok ise ehliyetsiz araç kullanmak suçundan ceza alacak.stajyer-ehliyet

1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi beklenen bu sistemin , ehliyette yapılan yeni düzenleme ile birlikte 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.  2015 yılının ilk sınavından itibaren uygulamaya geçecek olan sistem ile sınavlarda başarılı olan adaylara verilen stajer ehliyet ile birlikte araç kullanabilecek. Bu uygulamanın yürülüğe girmesinin nedeni, pratik yapmadan trafiğe çıkan sürücü adaylarının neden olduğu kazalar başta geliyor. Yeteri kadar pratik yapmayan adaylar ehliyetini aldıktan sonra trafiğe çıkarak büyük tehlikelere yol açabiliyor. Stajer ehliyetine sahip olan kişilerin yanında bulunan profesyonel sürücülerin verdiği talimatlar ile daha rahat ve güvenli bir şekilde araç kullanımı sağlanacak.


Ab standartlarına göre yeni yılda eğitim verilecek sürücü adaylarının bu standartlar çerçevesinde ehliyetlerine kavuşacak. Stajer ehliyet ile araç kullananların trafik ceza sınırları da geliyor. Hız sınırı ihlali , 5 kez kırmızı ışıkta geçmek gibi suçlar işlediğinde ehliyetine 6 ay el konulacak.  Bu hataların tekrarlanması ile birlikte sürücünün ehliyetine sınırsız olarak el konularak trafikten men edilecek.

Bu uygulama ile birlikte ehliyet almanın daha da zorlanacağı beklenirken geçtiğimiz yıllarda yapılan ehliyet değişikliklerinde sınav süreleri ve soru sayılarında değişikliğe gidildi. Eskiden olduğu gibi farklı alanlarda sorular ile karşılaşmak yerine bütün alanların sorusu aynı anda değerlendiriliyor. 2014 yılı bitmeden ve stajer ehliyet kurbanı olmadan kayıtlarınızı yaparak normal ehliyetlerine sahip olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.