Sahibinden Araba Almak Güvenli mi ?

sahibinden-oto-almak

İkinci el otomobil piyasasının en büyük pazarı olan sahibinden ile araba almak için dikkat edilmesi gereken bir çok nokta var. Özellikle dolandırıcıların en uğrak noktası olan sahibinden ile dolandırılmamak için bir takım noktalara dikkat etmelisiniz. Dolandırıcıların piyasaya sunduğu ucuz arabaları almak isteyen kullanıcılar kapora adı altında kişinin banka hesabına gönderdiği cüzi bir miktarı alarak kayıplara karışan kişilerin kullandığı yöntem son zamanlarda oldukça sıklaştı. Özellikle yaz aylarının etkisi ile ikinci el araba satışlarındaki yoğunluğu fırsat bilen dolandırıcılar bu yöntem ile binlerce kişiyi dolandırabiliyor.

İkinci araba almak isteyenlerin ilk uğrak noktası olan sahibinden ile ikinci el araba almak birazda şansa kalıyor. Aracı görmeden , araç sahibine gönderdiğiniz paranın ne kadar güvenli olduğunu öncelikle kendinizde sorgulamalısınız. Görmeden araç almak için araç sahibini telefon ile aramakta yetmiyor. Dolandırıcıların sizi ikna etmek için ellerinden gelen tüm güveni sağlarken onlara inandıktan sonra siz bile hayrete düşebilirsiniz.sahibinden-oto-almak

Sahibinden üzerinden araç almak için dikkat edilmesi gerekenler ;


Alacağınız arabaya karar verdikten sonra mutlaka ilanın altında araç hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Aracın yeteri kadar bilgisini vermeyen araç sahipleri bir şeyleri gizliyor olabilir.

Aracını satan kişi eğer gerçek bir satıcı ise aracının en ufak ayrıntılarına kadar yazarak ilanın açıklamasını kullanıcıya sunar. Sizlerde bu açıklamaları dikkatli şekilde okuyarak karar verebilirsiniz.

Aracı almaya karar verdikten sonra mutlaka ilan sahibini arayarak kendisi hakkında bilgi almayı unutmayın. Mümkünse ailesinden bir kaç kişi ile de temasa geçebilirsiniz.

Farklı illerde bulunan arabaları satın almak istediğinizde mutlaka sizden kapora adı altında bir ücret istenir. Bu ücret sizden sonra gelecek olan taleplere karşı bir güvence olarak istendiğinden mümkünse göndermeyin. Göndermeniz gerekiyorsa eğer çok cüzi miktarlarda sonradan üzülmeyecek tutarlarda olabilir.

Aracı görmeye gittiğiniz de mutlaka tanıdığınız veya güvendiğiniz bir ustanın bakmasını sağlayın. İlan sahibinin ne kadar doğru bilgi verdiğini bilemezsiniz. Aynı zamanda aracı satın aldıktan sonra bir daha nerede bulacaksınız.

Aracı almaya karar verdikten sonra mutlaka kendi adınıza ruhsat ve noter huzurunda satışını gerçekleştirin. Sonradan çıkacak sorunlara karşı önlem almış olacaksınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.