İstanbul’da Göz Altına Alınan Polisler

emniyet-gozaltı

Emniyet teşkilatının paralel yapı adı altında yaptığı operasyon ile bir çok emniyet mensubunu göz altına aldı. İçlerinde şube müdürleri , komiser , komiser yardımcıları ve resmi üniformalı polislerde bulunuyor. Bir çok bölgede emniyet mensuplarının evlerine baskın yapan polisler örgüt kurmak , yasa dışı dinleme , sahtecilik gibi suçlara karıştığı bilgisi alınarak göz altına alındı. Türkiye’nin bir çok ilinde bu suçları işlediği öne sürülen emniyet mensuplarının mahkeme karşısına çıkarak yargılanacağı söyleniyor.

Başsavcılığın yaptığı açıklama ile gözaltına alınan emniyet mensuplarının başbakan , bakanlar ve Mit müsteşarlarının yasa dışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle göz altına alındığı söyleniyor. Gece yarısı emniyet mensuplarının evlerine yaptıkları baskın ile arama yapan polisler meslektaşları arasında ilginç diyaloglarda yaşandı. Polislerin göz altına alınması ile birlikte sağlık kontrolünden geçtikten sonra hakim karşısına çıkarak bir çoğu tutuklanmak üzere cezaevlerine gönderilecek.emniyet-gozaltı


Özellikle şube müdürlerininde karıştığı olaylar ile ilgili 73 kişi göz altına alınırken tutuklanmalar devam edecek. Haklarında soruşturma açılan polislerin bir çoğu İstanbul’da bulunurken bir çoğu ise Anadolu şehirlerinde görev alıyor. Aldıkları talimatlar ile dinleme, sahtecilik, resmi belgede düzenleme gibi suçları işledikleri açılan soruşturma ile inceleme altına alınıyor. İstanbul Halkalı Polis Lojmanlarına saat sabah 5:00’de yapılan aramalar ile ilgili somut bir delile ulaşılamazken sanıkların toplanarak emniyet müdürlüğüne götürülüyor.

Özellikle meslektaşlarını kelepçeli bir şekilde göz altına alınan polisler ile ilgili basın mensuplarına açıklama yapmayan polisler mahkemeden çıkacak kararı bekliyor. Bunlarla birlikte telefon ile ifade vermek üzere çağrılan emniyet mensupları da yer alıyor. Devletin bir çok kurumunda usulsüzlük yapılan Terörle Mücadele Şube Müdürü Serdar Bayraktutan’da yer alıyor. Önümüzdeki günlerde hakim tarafından gerekli açıklama ile gözaltına alınan polislerin kararları açıklanacak.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.