Arı Sokmasına Karşı Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

ari-sokmalarina-neler-iyi-gelir

ari-sokmalarina-neler-iyi-gelirÖzellikle yaz aylarında çok sık rastlanan bir durum olan arı sokmalarına karşı acil müdahale edilmediği zaman büyük sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilir. Halk arasında bilinen tedavi yöntemleri arasında ilk olarak soğuk uygulanmaktadır. Soğuk uygulama yerine ilk olarak yapılması gereken bol su ile arının soktuğu yer yıkanmalıdır. Arının zehri var ise su ile bunu gidermek ilk olarak yapılacak önlemlerdir.

Arı Sokmasına Karşı Tedavi Yöntemleri ;

Sarımsak cildin üzerine uygulanarak soğuk etkisi vermektedir. Özellikle arı sokmasından hemen sonra sarımsak ezilerek yaranın olduğu bölgeye merhem olarak uygulandığında acıyı ve şişkinliği önleyebilirsiniz.

İmkanınız var ise lavanta yağı kullanabilirsiniz. Arının ısırdığı bölgeye uygulayarak ağrının azalmasına ve bakterilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.


Karbonat ve su en eski bilinen yöntemler arasında gelmektedir. Yeterli miktarda karbonat ve su karıştırılarak yapılan macun kıvamındaki karışımı arının soktuğu bölgeye uygulayabilirsiniz.

Soğanı ortadan ikiye bölerek sulu kısmını yaranın olduğu bölgeye uygulayarak tedavi uygulayabilirsiniz.

En etkili yöntemlerden biri olan bal ile arının soktuğu yere tedavi olarak uygulayabilirsiniz. Bu yöntem biraz enteresan olsa da şişlik ve acıyı en aza indirmektedir. Her türlü sağlık problemlerine karşı kullanılan bal arı sokmasına da iyi geldiğini deneyerek görebilirsiniz.

Maydanoz bilinen en eski yöntemlerden biridir. Maydanozun demetlerini koparıp yıkamadan ezerek merhem halinde sokulan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Arı sokmasındaki şişliğin nedeni acının çok fazla olmasından kaynaklıdır. Acıyı azalttığınız zaman şişliğin olmasını da engelleyebilirsiniz. Özellikle soğuk uygulaması yaparak acıyı en aza indirdiğinizde şişliğin de olmayacağınız görebilirsiniz.

Bunların dışında uygulayabileceğiniz yöntemler arasında  soğuk demir , diş macunu, çamur , yoğurt gibi doğal yöntemleri de deneyebilirsiniz. Arı sokmasına karşı alerjisi olan kişilerin bu yöntemleri uygulamadan en yakın hastaneye giderek tedavi altına alınması gerekir. Aksi taktirde geri dönüşü olmayan sağlık problemleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olur.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.