İsrail – Gazze Savaşının Nedeni ? Gazze’de ölü sayısı

gazze-de-son-durum

gazze-de-son-durumİsrail tarih savaşlarında komşu ülkesi olan gazzeye savaş açmış ve amacına ulaşamadan savaş bitmişti Günümüzde tekrar savaş ilan ederek ülkeye savaş açan israil , ideolajik ve askeri nedenlere bağlı olarak savaşını devam ettiriyor.

İsrail gazze savaşının nedenleri nelerdir ?

Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal olarak bilinen kudus şehrini ele geçirmek  istemeleri

Güvenlik ve bağımsızlıklarını ilan etmek istemelerinden dolayı yaptıkları savaş ile bir çok sivil vatandaşın hayatını kaybetmesi


İki ülkeninde her alanda bağımsızlıklarını ilan etmek istemeleri savaşın başlıca nedenleri arasında geliyor.

Dünya genelinde tanınmak istemelerinden dolayı ülkeden çıkış yapan bir çok ihracat ürünlerini dünyaya pazarlamak istemeleri.

Bağımsız bir politikaya sahip olmak istemeleri,

Ortadoğu ülkelerinin genel amacı olan ele geçirme politikasını günümüzde uygulayan ülkeler arasında gelen israil ve filistin/gazze ülkeleri savaş sonrasında ele geçirdikleri ülkeler ile bağımsızlıklarını ilan edebiliyor.  Diğer orta doğu ülkeleri de savaşı başlatan ülkelere  silah , gıda  gibi yardımlarda bulunarak destek vermektedir.

Bazı durumlarda orantısız güçte kullanılan savaşlarda genellikle sivil vatandaşlar ve çocukların ölümleri ile sonuçlanmaktadır. Son İsrail – filistin savaşında da bu durum değişmeyerek küçük yaşlarda çocukların ölmesi ile sonuçlanmıştır.

İsrail sivil vatandaşların üzerine yağdırdığı bombalar ile uluslar arası örgütler tarafından yargılanması gerektiği de konuşulmakta.

1947  yılında başlayan israil – filistin savaşlarında araplar ve yahudiler bölünerek filistinin bağımsızlığını ilan etmesi ile sonuçlanmıştı.

Aralarında yapılan barış antlaşması ile savaşın sona erdiği dönemler son bulurken günümüzde savaş tekrar gündeme gelerek israil’in filistin’e orantısız güç kullanarak başlatması ile savaş tekrar alev aldı. Savaşın başlama nedenleri bir yana bırakılırken bağımsız olma çabası içerisinde olan ülkeleri destekleyen diğer orta doğu ülkeleri yardımı ile güçlü olanın kazanacağı bir savaş haline geldi. İsrail diğer yahudi ülkeleri tarafından silah ve diğer ihtiyaçlar ile desteklenirken daha güçlü bir hale gelerek ezici bir güç ile filistini hava da ve kara da üstünlük sağlayarak savaşa devam ettirmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.