Hızlı Tren Ne Zaman Açılıyor ? Hızlı Tren Sefer Ücretleri Ne Kadar ?

hizli-tren-seferleri

Hızlı Tren Ne Zaman Açılıyor ? Hızlı Tren Sefer Ücretleri Ne Kadar ?

25 temmuz 2014 tarihinde açılması beklenen Hızlı Tren Seferleri‘de aynı şekilde başlayacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Tarafından açılışı yapılacak olan hızlı tren seferleri bayramın son gününe kadar ücretsiz olarak kullanılacak. İstanbul- Ankara arası hızlı tren seferleri ile başlayacak olan sistem 3,5 saat ile tamamlanacak. Yaklaşık 3,5 saat sürecek olan seferler ile özellikle trafik konusunda büyük bir sorunu ortadan kaldırmış olacak. İlk başlarda çok fazla ilgi gösterileceği beklenen hızlı tren seferlerinin de ücretleri belli oldu.hizli-tren-seferleri

Hızlı trene teşvik edilmek üzere gidiş – dönüş bileti alan yolcular ekonomik ücretler ödeyerek yolculuklarını tamamlayabilecek. Bilet alımlarında  60 yaş üzeri , öğrenci , öğretmen  ve 0-6 yaş grub çocuklara belirli oranlarda indirim uygulanacak. Hızlı tren ücretsiz biletlerden ise gaziler, engelliler, şehit aileleri ücretsiz olarak faydalanabilecek.


Normal trenlere göre daha hızlı yolculuk yapma imkanı sağlayan hızlı tren ile Ankara- İstanbul arası 3,5 saate indirilecek. TCDD bağlı olarak çalışan hızlı tren eski raylar saatte 200 KM/s hıza yeni raylarda ise 250 KM/s hıza ulaşabiliyor. Türkiye’nin ilk hızlı tren hattı olan Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile 240 km/s ulaşarak 90 dakika da yolculuk tamamlanabiliyor. Türkiye’nin ikinci hızlı tren hattı ise Ankara – Konya arasıdır.

Hızlı Tren hattının ilk olarak 2003 yılında Ankara-İstanbul arasında yapılması ve test sürüşlerinden sonra 22 Temmuz 2004 tarihinde yani bundan 10 yıl önce 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazadan sonra hızlı tren yapımı durdurulmuştu. 13 Mart 2009 tarihinde Ankara-Eskişehir hızlı tren hattında yapılan testler ile yolculuk 1 saat 25 dakika ile sonuçlanarak başarılı sonuçlar alınarak günümüze kadar gelişim gösterdi.

Hızlı trenlerin genel özelliği dizel ile çalışmasıdır. Eski sistem trenlerde bulunan elektrik veya buhar ile çalışmanın aksine dizel benzinler ile çalışan hızlı trenler daha yüksek hızlara ulaşabiliyor. Hızlı tren raylarındaki titreşimleri ve segmentleri engellemek için raylara kaynak yapılarak kullanılmaktadır. Yaklaşık 5 km bir yarı çap ile eğimleri gerçekleşen hızlı tren dünya standartlarında genel özellikleri arasında yer alır. Hızlı özellikleri ve rayları genel olarak dünya ile aynı standartları içerdiğinden kaza olma olasılığı milyonda birdir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.