2014 ÖSYM LYS Sınavı Tercih Sonuçları

lys-sonuclar

lys-sonuclar7 Temmuz – 17 Temmuz arasında yapılan LYS tercihlerinin sonuçları 24 Temmuz sabah 9’dan itibaren açıklanması bekleniyor. Yoğun bir eğitim döneminin ardından girilen sınavda başarılı sonuç alan öğrencilerin yaptığı LYS tercihlerinin açıklanması ile birlikte öğrencilerin hayallerini gerçekleşeceği sonuçlar 24 temmuz da açıklanacak. Geçtiğimiz yıllarda LYS sonuçları tercihlerden 1 hafta sonra açıklanırken bu yılda değişiklik olmayacak.

Tercih yapan öğrencilerin daha sonra yaptıkları tercihlerde herhangi bir değişiklik olmayacak. Öğrenciler tercih süresi içerisinde yaptıkları tercihlerde değişiklik yapabilir.

Tercihlerin açıklanması en yüksek puan alan kişilerden başlayarak yerleştirme yapılacağı için bir çok öğrenci açıkta kalabiliyor. Bu durumda tek bir soruya bile doğru cevap vermeniz halinde binlerce kişinin önüne geçerek şansınızı daha çok artırıyor olacaksınız.


2014 Ek Yerleştirme Ücretleri 10 TL olarak belirlenirken ek yerleştirme yapacak üniversiteler tercihlerin açıklanmasından sonra kontenjanlarını belirleyerek öğrenci alımları yapacak. Kayıt işlemlerinden sonra boş kalan kontenjanların açıklanması ile birlikte başvuru yapacak olan öğrenciler 10 TL ücret vererek tercihlerini yapabilir.

2014-2015 üniversite kayıt tarihleri tüm üniversitelerde aynı zamanda 1-5 eylül tarihleri arasında yapılacak. Kayıtlarını yapan öğrenciler yeni öğretim yılına yaklaşık 2 hafta sonra başlayabilecek. En çok öğrenci alımı yapan devlet üniversitelerinde bu yıl %10 artış yaparak 1,600,321 kontenjan ayrıldı. Bunlar ile birlikte özel üniversitelerin kontenjanların da bir artış olmazken genellikle başvurusu yapılan burslu bölümler tercih edilebiliyor.

En çok yapılan tercih hataları da genellikle öğrencilerin kazandığı puanın üzerinde bulunan üniversiteler ve alanlar tercih etmesinden kaynaklanabiliyor. Tercih yaparken en çok dikkat edilmesi gereken kazandığınız puanın altında bulunan üniversiteleri tercih etmek gerekiyor. En yüksek puan alan kişilerden başladığı için yerleştirmelerde açıkta kalabiliyorsunuz.

Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenleri iyi bir şekilde öğrenmek, oluşacak sorunları ortadan kaldırmış olacaksınız. Sınav hakkında detaylı bilgilere ösym resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.