Kar Lastiği Zorunlu mu ?

kar-lastik-zorunlulugu

kar-lastik-zorunluluguKış aylarında kazaları en aza indirmek adına yürürlüğe giren kar lastikleri zorunlu olarak araçlarda bulunması gerekiyor. Özellikle aşırı karlı havalarda kar lastiği takmayan araçlara büyük oranlarda trafik cezaları kesilecek. 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren kış aylarında Emniyet Genel Müdürlüğünün getirdiği zorunluluk ile kar lastiği zorunlu hale getirildi. 54 şehirde zorunlu olarak takılması gereken kış lastiklerinin denetimleri de yoğun bir şekilde başladı.

Kış lastiklerinin cezası ise ilk seferde 77 TL oldu. İkinci seferde yakalana kış lastiksiz araçlar trafikten men ediliyor. Kış aylarında kar yağışı ile birlikte oluşan kaza oranlarındaki artış nedeni ile gelen kış lastik zorunluluğu tüm araçlarda bulunması gerekiyor. Özellikle ağır vasıtalarda ve Anadolu şehirlerinde denetimler yoğun bir şekilde yapılarak bir çok araca kış lastiği olmadığı için cezalar kesiliyor. Özellikle yoğun kar yağışı olan bölgeler de belirli aralıklar ile denetimler yapılırken kar yağmadığı zamanlarda ise belirli aralıklar ile denetimler yapılacağı bildirildi .


Kış lastiği özel olarak üretilen ve üzerinde M+s işareti olan yol tutuşunu en iyi şekilde sağlaması için üzerinde bulunan dişlilerin daha derin bir şekilde tasarlanmış lastiklerdir. Sadece kış lastiği takmanın yeterli olmadığı , araçlarda takoz ve zincirinde olması gerekiyor. Özellikle kış aylarında ağır vasıta ve binek araçlarda yoğun kar yağışı olduğu dönemlerde bu tür lastiklerin ve malzemelerin bulunması zorunlu oluyor.

Kış lastiğinin olmaması durumunda ceza kesilecek olan iller genellikle doğu ve yoğun kar yağışı olan bölgeler olarak belirlendi. Ege ve Akdeniz bölgelerinde çok fazla kar yağmadığından dolayı kar lastiklerinin denetimleri daha az bir şekilde yapılıyor. Araçların kış aylarında trafiğe çıkması ile birlikte kış lastiği yani kar lastiklerinin olması gerektiği Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir çok kamu kuruluşlarında hatırlatmaları da yapılıyor. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte kış lastiklerinin fiyatları da buna bağlı olarak arttığı için genellikle erken dönemlerde alınan kar lastikleri daha uygun olabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.