Aft Nedir ? Aft Yaraları Nasıl Tedavi Edilir ?

aft-yarasi

aft-yarasiAğız içi yaralarını oluşturan aftlar , dudak arkasında küçük beyaz bir yapı ile ortaya çıkmaktadır. Yemek yeyip , içtiğinizde acı ve sızlama hissi veren aftlar gündelik hayatınızı olumsuz olarak etkilemektedir. Ağız iç kısmında oluşan yaraların nedeni mikrop ve buna bağlı virüslerdir. Soluk bir renk ve yaranın boyutuna göre değişen kızarıklıklar görülmektedir. Fark edilmeden çıkan bu yaralar kişiye ağrı veya sızı verdikten sonra fark edilmektedir. Sürekli olarak tekrar eden aftların neden oluştuğuna dair bir etken yoktur. Yapılan araştırmalara göre yemek yedikten sonra dişlerin üzerinde kalan kalıntılardan kaynaklı olduğu söylense de asıl olarak nedeni bilinmemektedir.

Aft neden oluşur sorusuna ise bir çok şey söylenebilir. Aldığınız tuzlu ve baharatlı yiyeceklerin aft oluşmasını en hızlı etkileyen faktörler arasında geliyor.

Stres bir çok hastalığın tetikçisi olduğu gibi aft oluşumunu da büyük oranda etkilemektedir. Aft oluşumunu hızlandıran çalışma ortamınız , stresli bir yaşam tarzınız var ise sürekli olarak aft yaraları ile karşılaşabilirsiniz.


Dişlerin çarpık şekilde olması da aft oluşumunun nedenleri arasında görülmektedir. Dişlerin sürekli olarak deriye temas etmesi ile aşındıran yüzey yaranın oluşmasına neden olmaktadır.

Kullanılan diş macunlarının içeriğinde bulunan maddelerde aft oluşumunu tetikler. Cilt ve genetik yapınızdan dolayı vücudunuzu olumsuz olarak etkileyen maddeler ile temas edildiğinde yara ve buna benzer olumsuz etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Bakteri ve dermotolojinin de etkili olduğu aft , ağız içerisinde sürekli olarak artan bakteri oluşumundan dolayı ortaya çıkabilir. Sadece ağız içerisinde değil vücudunuzun bir çok yerinde oluşan yaralar ile karşılaşmanız mümkün olabilmektedir.

Aft yarasını geçirmek için eczanelerde satılan aft kremlerini kullanabilirsiniz. Krem etkili olduğu gibi tekrar oluşmasını da geciktirmektedir. Herhangi bir tedavi uygulamadığınız da 7-8 gün içerisinde kendiliğinden geçmektedir.

Doğal tedavi yöntemleri arasında su ve karbonat ile ağzınızı çalkaladığınız zaman aft yarasına iyi gelmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.