Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

 


Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

images (4) Halılar ev yaşantısını üzerlerinde taşıyarak bu yaşantının tüm etkenlerini üzerlerinde biriktirirler.

Halı Temizlerken Yapılacaklar

Halılarınızı günlük olarak elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz fakat buna rağmen zaman ile içinde kir, küf, toz bırakabileceğinden bunun yanında düzenli olarak da yıkanmalıdırlar.
Halı temizliği birçok şekilde de yapılabilir. Halı yıkama özelliği bulunan elektrikli süpürgeler, profesyonel olarak halı yıkayan firmalar ya da direkt halı yıkama makineleri da mevcuttur. Ancak bu yöntemlerle temizleme işleminin hijyenik bir ortamda yapılmaması halıda kalabilecek ya da evin içine yayılabilecek kimyasal madde kalıntıları, toksik içerikli deterjanlar gibi tehlikeler oldukça mevcuttur.
Karbonat kullanarak halı temizliğinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.hali_1
Karbonat kokuları yok eden bakteri ve miteleri öldüren nemi ve yağı çeken harika bir temizleyicidir.
Mısır nişastası ve karbonat birleştirilerek halılara serpildikten sonra bir saat kadar bekletilip arkasından elektrikli süpürge ile süpürüldüğünde halıların temizlendiği görülür.
Halıda bir leke görüldüğünde lekeye dökülen soda lekenin yüze çıkmasını sağlar.
Yine karbonat oluşan lekenin üzerine dökülüp hafifçe ıslatıldığında lekeleri çıkarıldığı görülür.
Leke çıkartmada sirkede etkili yöntemlerden biridir. Ancak sirke halıdaki lekeyi çıkarttığı gibi halıda leke de bırakabilir. Bunu halının görülmeyen bir tarafında deneyerek sirkenin halı üzerinde leke bırakıp bırakmadığına bakılır.
Bu yöntemlere pek de güvenemiyor iseniz arap sabunu kullanmak da halılarınızı sağlıklı bir şekilde temizlemenin yollarındandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.