Bowling Nedir ? Bowling Nasıl Oynanır ? Bowling Oyun Kuralları Nelerdir ?

bowling-oyunu-oyna

bowling-oyunu-oynaHer yaştan ve cinsiyet ayırt etmeksizin oynanan , 10 adet labut denilen bibloların yıkılması ile birlikte kazanılan bir oyundur. 90 Ülkede oynanan bu oyun 100 milyon oyun sever tarafından oldukça büyük beğeni ile karşılaşmaktadır. Güç ve strateji gerektiren , Bowling oyun kuralları da oldukça basittir. Bir çok ülkede Bowling ligleri ve milli takımları da yer almaktadır.

Takım olarak veya bireysel bir şekilde oynanan bowling oyunun da amacınız en çok labutu devirip en yüksek puanı almanızdır. Oyunculardan biri ilk atışında tüm labutları devirirse sonraki atışlarında strike yaparak kazandığı puan iki katı olur.


Bowling kıyafetleri için özel bir elbise yoktur. Sadece oyun alanında ayakların kaymaması için özel olarak üretilen lastik tabanlı ayakkabılar kullanılır. Atış gerçekleştirilecek topun ağır olması nedeniyle dengenin iyi sağlanması için lastik tabanlı ayakkabılar ile daha iyi atışlar gerçekleşir.

Bowling oyunu oynamak için herhangi bir eğitim almanıza gerek yoktur. Sürekli olarak pratik yapmanız halinde topa olan alışkanlığınız sayesinde labutları tek atışta devirme yeteneğine sahip olabilirsiniz. Bowling oynamak için özel olarak hizmet veren bir çok bowling salonu genellikle alışveriş merkezleri , eğlence merkezleri , bowling salonları gibi yerlerde özel turnuvalar düzenleyerek oynayabilirsiniz.

Spor dalı olan bowling , ülkemizde bir çok sporcunun yer aldığı bowling ligleri ve turnuvalar düzenlenmektedir. Bowling sporcusu olmanız için bu gibi kuruluşlara kayıt yaparak lisans alabilirsiniz.

Bowling oyununda her oyuncuya on kez sıra gelerek bu atışlarda düşürdüğü labutların karşılığında puan almaktadır. Yaptığı atışlar ve düşürdüğü labutun şekline ve sırasına göre aldığı puanlarda değişmektedir. Bowling oyununda kullanacağınız topun ağırlığı standart olarak 2,7 Kg ağırlığında dadır. Daha küçük yaşlarda sporcuların kullanması için bu ağırlık 2 Kg kadar düşmektedir. Topun üzerinde bulunan üç adet deliğe parmaklarınızı geçirerek atış yapılır. Atış tekniklerini , özellikle falsolu atış tekniğini kullanarak labutların hepsini daha kolay bir şekilde devirebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.