Yıllık İzinlerde Kullanılan Yol İzni Nedir ?

yol-izni

Devlet memurlarının hakları olan yıllık izinler kullanılırken aynı zamanda gidecekleri şehir’e göre yol izin hakları da bulunmaktadır. Kurum içerisinde bulunan yöneticilerinizin insafiyetine kalmış bir durum olan yol izni artık yasal olarak kullandırılması zorunludur. Devlet memurlarının yıllık izinleri 10 yıla kadar 20 gün , 10 yıldan daha fazla  görev alan memurun ise 30 günlük yıllık izin hakkı vardır.

yol-izni

Devlet memurları kanunun’da yer alan maddeye göre bu sürelere ek olarak en fazla iki gün yol izni verilme hakkı da vardır. Bu çok memur bu hakkı bilmediğinden bu yönde de herhangi bir talebi olmayabiliyor. Devlet memurları kanunun da yer alan maddeye göre yıllık izinlere ek olarak gidiş dönüş olmak üzere toplam 4 gün yol izni verilmesi gerekir.


Bu hakkı kullanmak isteyen memurlar , amirlerinden izin alarak gideceklerin yol uzunluğu , hava şartları gibi durumlar gösterilerek haklarını kullanabilirler. Çok zorunlu veya gerekli görülmediği taktirde kullanılması amirler tarafından gerek duyulmayabilir.

Özel sektörlerde bu durum geçerli olmadığı gibi sadece devlet kurumlarında yıllık izinlere ek olarak yol izinlerinin de verilmesi zorunludur. Devletin tüm kurumlarında görev alan kişiler yıllık izinlerini kullanırken izinlerini geçireceği KM uzaklığına göre yol izni talep edebilirler.

Yol izni nasıl kullanılır ?

Yıllık izni kullanımı ikamet ettikleri bölgenin dışında geçirilmesi durumunda talep edebilirler. İzinlerini ikamet edilen bölgede geçirecek olan kişiler yol izni kullanamazlar.

Her yıl kullanılan izinlere ek olarak yol izni alma hakkı da vardır. Yılda 3 kez yıllık izin kullanıyorsanız 3 kez yol izni alma hakkınız da bulunuyor. Geçerli bir neden veya zorunluluk olması  yeterlidir.

Yol izni verecek olan amirlere yıllık izin formuna ek olarak mazeret de bildirmeniz gerekiyor. Amirlerin kararına bağlı olduğu için geçerli bir nedenin olması son derece önemlidir.

Türkiye’de bulunan tüm devlet memurlarına kullandırılması zorunlu olan yol izni hakları sadece memurlar değil , silah altında bulunan erbaş ve erlere de kullandırılmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.