Niagara Şelalesi hakkında bilgi, Niagara şelalesi nerede ve nasıl gidilir ?

niagara-selalesi

niagara-selalesi Dünyanın eşsiz güzelliklerinden biri olan niagara şelalesi Amerika ve Kanada kıtalarının arasında Nil Nehrinin üzerinde bulunur. 3 Büyük şelaleden oluşan niagara şelalesi dakikada 168.000 metreküp su akıtmaktadır. Niagara şelalesinin oluşumu bundan 10.000 yıl önce Kuzey kutbundan gelen buzulların açtığı oyukları ile ortaya çıktığı söylenmektedir.

Şelalenin etrafında bulunan elektrik santralleri sayesinde ABD ve Kanada’ya yüksek miktarlarda elektrik üretmektedir. Ülkelerin belirli oranlarda yıllık elektrik ihtiyaçlarının bir çoğunu bu şelaleden karşılamaktadır. Özellikle 3 farklı şelaleden oluşması yüksek elektrik üretimine ortam sağlamıştır. Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Niagara şelaleleri içerisinde eğlenceli bir çok aktivite de yer almaktadır.

Şelaleye gittiğiniz zaman yapacağınız birbirinden güzel ve eğlenceli aktiviteler arasında şelalenin düşmesi sonucunda havaya çıkan su damlaların oluşturduğu şelaleleri izleyebilir, şelalelerin aktıkları yere kadar bot gezileri yapmak , gümrüksüz mağazalardan sınırsız şekilde alışveriş yapmanız , iki ülke arasında geçiş yapacak şekilde gezilere katılabilirsiniz. Özellikle Kanada ülkesine turistik açıdan çok büyük gelir sağlamaktadır. Doğal bir cennet olan Niagara Şelaleri her yıl 1 milyon turiste ev sahipliği yapıyor.


Şelaleden akan sular kayalara çarparak geri gelmesi ile dünya da eşi benzeri olmayan bir olaya tanıklık ediyor. Dünya da ilk ters olarak akan şelale ünvanını taşıyan niagara şelaleleri 1932 yılında tamamen donarak buz olmuştur. Küresel ısınma ve buna bağlı doğa değişiklikler ile çözülerek dünyada eşine ve benzerine rastlayamayacağınız güzellikte bir cennete dönüşmüştür.

niagara-selalesi1Nehir üzerinde bulunan Rainbow köprüsü iki ülke arasında ki sınırı da belirlemektedir. Köprünün yarısı kanada diğer yarısı ABD sınırlarını oluşturmaktadır.

Düz olarak akan niagara şelaleleri ismini bundan alarak o yıllarda onguiahra yani düz anlamına gelmesi ile aldığı söylenmektedir. O yıllarda çok fazla doğa olayı görüldüğü için zamanla turistik açıdan büyük bir öneme sahip olması ile birlikte niagara adını almıştır. Niagara şelalerine nasıl gidileceği bir çok yöntemle netlik kazanmıştır. Dilerseniz ABD ülkesine geçiş yaparak kısa süreli bir kara yolculuğu sayesinde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz Kanada ülkesine giderek ister hava ister kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kanada ülkesinden biraz dışında kalan şelaleye en kolay ABD ülkesinden ulaşabilirsiniz.

Konum olarak iki ülke arasındaki sınırda yer alan niagara şelaleri günümüzde dünyanın 8. Harikası olarak da dile getiriliyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.