Kpss Sınavına Girmeden Memur Alan Kurumlar Nelerdir ?

sinavsiz-memur-alan-kurumlar

Kpss sınavına girmeden devlet memuru statüsünde çalışmak istiyorsanız , devletin bir çok kurumunda sınavsız çalışmanız mümkün olabiliyor. Sınavsız alınan devletin memurları gerekli görüldüğü taktirde kendi bünyesinde sınav yapabilirler. Sınavı başarılı olarak geçiren adaylar sözlü sınava girerek buradan da başarılı sonuçlar çıkartması gerekiyor.

sinavsiz-memur-alan-kurumlar

Sınavsız memur alımı yapan kurumlar genellikle devletin üst kademeleri olarak görünse de başarılı ve istikrarlı bir şekilde başvuru yaptığınız da olumlu olarak sonuçlanması muhtemeldir. Her yıl düzenli olarak alım yapan bu kurumlar çok az sayıda personel alımı yaptığı için aralarından en iyisini seçmek zorunda kalıyor.

Sınavsız memur alımı yapan kurumlar genellikle sözleşmeli şekilde kadrosuna katabiliyor. Bu da sözleşme bittiği tarihten itibaren ihtiyaç olunmaması durumunda sözleşme yenilemesi yapılmadan kişinin işine son verebiliyor. Sınavsız devlet memuru olan kişiler sözleşmeli personel olduğu gibi kadrolu devlet memurlarından farklı olarak herhangi bir sosyal hakkı bulunmuyor. Kadrolu bir devlet memuru ile aynı statüde görev alıyor.

Sınavsız şekilde atama yapan devlet kurumları şu şekilde ;


Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri sınavsız personel alan kurumların başında geliyor.

Başbakanlık Başmüşavirliği

Milli İstihbarat Teşkilatı

Milli Güvenlik Kurulu

Toplu Konut İdaresi (TOKİ)

Son olarak Devlet Sanatçılığı bünyesinde yetenekli olan kişiler devlet sanatçısı ünvanı ile sınavsız atanabiliyor.

 

Alınacak personelin genellikle üniversite veya dengi okullardan mezun olması öngörülürken , eğitim alanında da başarılı olması gerekiyor. Lise veya daha alt eğitim kurumlarından memur olan kişiler başvuru yapabilir fakat çok fazla şansları yoktur.

Eğitim alanında başarılı olan adaylarda aranan diğer özellikler kurumun hizmetine göre değişkenlik gösterebilir. Sınavsız yani KPSS sınavına girmeden memur olmak isteyen kişiler saydığımız kurumlara bireysel olarak başvuruda bulunmaları gerekiyor. Açık pozisyon olması halinde sizinle irtibat kurarak bireysel görüşmeye çağırıp olumlu yada olumsuz sonuçlanabiliyor. Olumlu sonuçlanan adayları sözlü mülakata davet ederek değerlendirmeye alınıyor. Olumsuz sonuçlanan adaylar ise farklı kurumlara tekrar başvuru da bulunabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.