Süspansiyon Sistemi Nasıl Çalışır ?

suspansiyon

Otomobillerde bulunan süspansiyon sistemi aracın daha rahat kontrolünü sağlamak ve virajlarda aracın yol ile bağlantısının daha güvenli bir şekilde sağlanması için kullanılmaktadır. Süspansiyon sistemi eski model araçlarda çok fazla görülmese de yeni nesil araçlarda süspansiyon sistemi daha fazla geliştirilerek yol tutuşu ve virajlarda daha hızlı bir şekilde dönüş sağlamasına olanak sağlamaktadır.

suspansiyon-sistem


Özellikle Türkiye’de bulunan kara yollarında çok fazla engel ve çukur ile karşılaşmak mümkün olduğundan aracın kontrol mekanizması da buna göre dağılmaktadır. Süspansiyon olmayan araçlarda , yolda karşınıza çıkan çukurlara girdiğinizde bunu araç içerisinde en iyi şekilde hissedebiliyorsunuz. Bu da kazalara davetiye çıkardığı gibi konforlu bir seyahati ortadan kaldırmaktadır.

Süspansiyon sistemleri her geçen gün geliştirilerek çok fazla çukur olan yollarda bile araç tekerleri ile yolun stabil bir şekilde bağlantısını koparmıyor. Adeta yolla yapışmasını sağlayan bu sistem ile birlikte daha güvenli bir sürüş sağlamak mümkün olabiliyor.

Süspansiyon sistemi aracın iç aksamında bulunan bir çok parçaya da bağlı olarak hareket ettiği için genel olarak aracın dengesi desuspansiyon bu doğrultuda hareket edebiliyor. Özellikle virajlarda en iyi şekilde hissedeceğiniz bu sistem sayesinde sağa veya sola sert dönüşleriniz de aracın yoldan çıkmaması ve daha etkili bir dönüş sağladığınızı görebilirsiniz.

Özellikle bu parçaya bağlı olarak hareket eden amortisörler , süspansiyon sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. Amortisörler ile birlikte hareket eden süspansiyon sistemi aracın ağırlığını dengeli bir şekilde taşıyarak olası devrilmeler veya araç içerisinde çok fazla rahatsız edici durumu ortadan kaldırabiliyor. Aracınız da bulunan süspansiyon sistemine ekstra özellikler ilave ederek daha etkili araçlara sahip olabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.