Flash Bellek Yazma Koruma Hatasının Çözümü

yazma-koruma-hatasi

yazma-koruma-hatasiHarici depolama aygıtları olan flash  bellek , kişinin en portatif teknolojik ürünlerinden biri. Dosyalarınızı bir bilgisayardan diğerine aktarmak için kullanabileceğiniz , çok küçük boyutlarda olan hafızası ile belgelerinizi güvenle saklayabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz. Flash bellek kullanımlarında genellikle yaşanan sorunlardan biri de  yazma koruma hatasıdır. Bu sorun flash belleğin genel kullanımından ortaya çıksa da çözümü de gayet basit bir şekilde giderilmektedir. Yazma koruma hatası aldığınızda belleğin içerisine herhangi bir dosya atamaz ve içerisindeki dosyaları silemezsiniz. Biçimlendirme işlemini de yapmadığı gibi sinir bozucu bir hale dönüşebilir. 

Bilgisayardan kaynaklı bir sorun olduğu görünse de bilgisayarın yazma koruma özelliğini kapattığınız da yine aynı şekilde uyarıyla karşılaşmanız muhtemel. Yazma koruma hatasının nedenleri arasında ilk olarak bilgisayarın usb girişlerinin kapalı veya korumalı olduğu zamanlarda bu hatayı vermektedir. Özellikle internet cafeler de usb girişleri kapalı olduğu için bu hatayı almanız normal. 


Aynı şekilde sizin bilgisayarınız da bu şekilde hata verdiğinde yapmanız gerekenler oldukça basit. Kısa bir bilgisayar işleminden sonra bu hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle Başlat + Çalıştır kısmına ” Regedit” yazarak kayıt defterini açıyoruz. 

HYKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control  işlemlerini sırası ile yan taraftaki + sekmesine tıklayarak açıyoruz. Control kısmına geldiğinizde sağ tıklayarak yeni bir anahtar oluşturuyoruz. Dosya ismini StorageDevicePolicies  koyduktan sonra kaydet butonuna tıklıyoruz. Sizden istediği değerlere 0 yazarak kaydet dedikten sonra bu sorunu ortadan kaldırmış olacaksınız. 

Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınıza yeni bir görev vermiş oluyor ve yazma koruma hatasını ortadan kaldırmış olacaksınız. Aynı hatayı tekrar verdiğinde usb girişleriniz ile ilgili sorun olduğunu göstermek ve bilgisayarınızın muhtemelen format ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kullanmanız için yazma koruma hatasının çözümü ile Flash belleğin içerisini biçimlendirerek kullanıma başlayabilirsiniz. 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.