Mutluluk Veren On Besin Nedir?

 


Mutluluk Veren On Besin Nedir?

i (1) Çikolata: Çikolata içerisinde anadamine ismi verilen neşe kimyasalı bulunur. Bilim insanları çikolatalın içerisindeki diğer bileşenlerin anadaminenin beyini daha fazla uyarıp neşe verdirdiğine uyanıyor. İçerdiği şeker, glikoz ve endorfil (mutluluk veren bir başka hormon) miktarını artırır.
Muz: İçerisinde buluna triptofan tüketildiğinde vücutta serotonine dönüştürülür. Serotonin doğrudan neşe ile ilgili bir amino asittir. Ayrıca muz yüksek miktarda potasyum ve karbonhidrat içerir.
Prinç, Ekmek, Makarna: Yüksek karbonhidratlı yiyecekler yemek vücuttaki serotonin miktarını artırarak sakinlik ve neşe verir.
Fırınlanmış Patates: Patates enerji veren ve konsantrasyonu arttıran yiyecekler arasında yer alır. İnsan vücuduna dinçlik ve neşe sağlar.i (2)
Ispanak: Mutluluk veren serotonin yapmak için gerekli olan folik asit açısından ıspanak zengindir. Ayrıca ıspanak insanı pozitif ve güçlü hissettirir
Bezelye: Yüksek miktarda içerdiği folat ile serotonin üretimini destekler. Ancak konservelerden kaçınınız. Çünkü besin değeri az miktardadır.
Süt ve Yağsız Süt: Süt yaşlılık ve stresle savaşan antioksidan B12 ve D vitamini içerir. İçerisindeki triptofan serotonini üretebilmek için kullanılır.
Fasulye ve Soya Fasulyesi: Fasulye içerisinde folik asit omega-3 ve çözünür lif bulunmasından dolayı ruh halini neşelendirir. Aynı zamanda kalsiyum ve demir bakımından zengin olan fasulye kan hücrelerinin yapımına katkı sağlar.
Somon Balığı: En iyi antidepresanlardan biri olan ve omega-3 bakımından zengin olan somon balığı vücuda mutluluk verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.