Hız Sabitleyici Nedir ? Hız Sabitleyici Nasıl Kullanılır ?

hiz-sabitleyici2

hiz-sabitleyici3Hız sabitleyici  şoförün can güvenliğini ve oluşacak tehlikelere karşı koruyan bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle uzun yollarda yorucu bir sürüş ile karşılaşmamak için hız sabitleyiciler ile ön kısımda bulunan araç ile aranızdaki takip mesafesini koruyarak sizin fren veya gaza basma durumunuzu ortadan kaldırmış oluyor. Özellikle ani frenler ve ön taraftaki araç ile aranızdaki takip mesafesini en iyi şekilde sağlamak için kullanılabiliyor. 1990 Yılının son çeyreğinde lüks araçlarda uygulamaya başlanan bu sistem günümüzde bir çok araca uygulanabiliyor.

Hız sabitleyici araçlara harici şekilde uygulanırken direksiyon veya kenarına yerleştirilen düğme ile devreye girerek belirli bir hiz-sabitleyicikilometrenin üzerinde olduğunuzda o hıza sabitleyerek motora giden benzini aynı akışta sağlar. Aracın fren yada gaz pedalına bastığınızda devreden çıkarak manuel kullanıma geçer. İstediğiniz hız oranında sabitleme yaparken belirli bir kilometreye ulaştığında o hızda sabit kalarak yoluna devam eder.


Aracınız monte edilen sistem ile birlikte nasıl çalışması gerektiğini eğitim alarak uygulayabilirsiniz. Hiç kullanmadığınız hız sabitleyici araçlar hakkında bilginiz yok ise kısa bir araştırma yapmalısınız. Aksi taktirde kazalara davetiye çıkarmanız kaçınılmaz olur.

hiz-sabitleyici2Hız sabitleyicilerinin yararları gün geçtikçe ortaya çıkarken olası kazaları ortadan kaldırdığı gibi ciddi boyutlarda yakıt tasarrufu da sağlamaktadır. Özellikle takip mesafesi ile ani fren sonucu arkadan çarpmalara karşı etkili olabilmektedir. Hız sabitleyici yani cruise control ile uzun yola çıkmanız size daha konforlu ve rahat bir sürüş sağlar. Özellikle yeni nesil araçlarda hız sabitleyici sistemi ile karşılaşmanız mümkün olabiliyor.

Yaşını geçmemiş araçlara da bu sistemi uygulayarak sizlerde güvenli ve rahat bir sürüş sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.