Eft ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir ?

havale-ve-eft-nedir

İki banka arasında yaptığınız para alış verişine Havale ,  Farklı bankalar ile yaptığınız para alış verişine ise EFT denir. İki farklı bankalar arasında yapacağınız Elektronik Fon Transferi yani EFT ile para transferi için günün belirli saatlerini kullanmanız gerekiyor. Eft ve havale saatleri genellikle 09:00 – 16:00 saatleri arasında yapılıyor. Bu saatlerin dışında yapacağınız eft karşı tarafa ulaşmaz fakat bir sonraki gün saat 09:00’dan itibaren hesaba geçer. Anında para transferi yapmanız için Havale seçeneğini seçmelisiniz.

Eft ile bir çok işleminizi yapmanız için kurumların sadece açık olduğu saatlerde kullanabilirsiniz. Örneğin bir su faturası veya elektrik faturası yatırmak istediğiniz de kurumların mesai saatleri içerisinde çalıştıklarını göz önünde bulundurduğumuzda eft saatleri sadece mesai saatleri içerisinde yapıldığını görebiliriz. Ayrıca EFT ile gönderilen para önce eft merkezine ulaşarak ve daha sonra onay verildikten sonra karşı tarafın hesabına geçeceği için bu işlem günün 24 saati yapılamaz.


havale-ve-eft-nedir

Özellikle bayram ve hafta sonu tatillerinde acil para transferi yapmanız için havale seçeneğini yani aynı banka üzerinden transferinizi gerçekleştirebilirsiniz. Resmi tatiller ve bayram tatillerinde bankalar ve diğer resmi kurumlar kapalı oldukları için EFT yapmanız mümkün olmayacaktır. Komisyon ücretlerinde de farklılık gösteren bu işlemlerde aynı banka arasında yaptığınız havale ücretleri genellikle 1-2 TL fiyatı vardır. Fakat EFT yapacağınız başka bir bankaya ne kadar para transferi yapacaksanız o kadar çok komisyon ücret ile karşılaşabilirsiniz. Bu ücretler işlem ücreti adı altında yaptığınız her işlem sonucunda sizden alınmaktadır. EFT merkezlerine giden para onaylandıktan sonra karşı tarafa ulaştığı için sizlerden alınan komisyonlar da bu işlemler arasında paylaştırılmaktadır.

EFT ve HAVALE arasında ki en büyük fark belkide aldıkları komisyonlardır. Yıllardır bankanın müşterisi olmanız veya sürekli olarak eft , havale işlemi yapıyor olmanız ücret ödemeniz gerektiğini, değiştirmeyeceği gibi yapacağınız her işlemde bu işlem ücretini ödemek zorundasınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.