Takıntı Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nelerdir ?

takinti-hastaligi

takinti-hastaligiKişinin günlük hayatında tekrar eden düşünceler ile ortaya çıkan rahatsız edici psikolojik bir durumdur. Bu hastalık kişinin sadece kendisi için bir rahatsızlık olmaktan çıkarak çevresindeki insanları da rahatsız edici duruma gelebiliyor. Düşüncelerin ortaya çıkan bu durumlar zamanla yanlış bir düşünce olarak kendi davranışlarını bastırmaya çalışırlar.

Günümüzde takıntı hastalığı , bir çok kişide görülse de psikoloji bir rahatsızlık olduğu için tedavisi de mümkündür. Halk arasında görülen paranoyaklık belirtilerini de taşıyan takıntı hastalığının tedavisi için bir çok yöntem bulunmaktadır. Takıntıları olan kişiler genellikle günlük hayatında düzenli bir yaşama olanağından uzak sürekli olarak stresli bir gün geçirir. Takıntı hastalığının örnekleri arasında günümüzde elleri kirlenen birinin sürekli olarak ellerini yıkaması ve ellerinin pisleneceğini düşünerek herhangi bir nesneye dokunmaktan kaçınması ile görülmektedir. Bu tür takıntılar kişinin beyninde düşündüğü ama aslında böyle bir durum olmayan bir rahatsızlıktır. En çok görülen takıntı örneklerinin başında pislenme takıntısı gelmektedir.


Aynı zamanda simetri hastalığını da içerisinde barındıran bu durum etrafında gördüğü nesnelerin her zaman düzenli ve simetrik biçimde durması gerekir. Simetri hastalığı da günümüzde en çok görülen takıntılar arasında gelmektedir.

Takıntı hastalığının nedenleri arasında belirlenmiş bir etken yoktur. Kişi çok küçük yaşlarda ailesinden veya çevresinden gördüğü davranışlar , kişinin yetiştirilme tarzı ve ailesinden gördüğü baskılar sonucunda ortaya çıkabilir. Bildiğiniz üzere aile psikolojik rahatsızlıkların başlıca nedenleri arasında gelebiliyor.

Takıntı hastalığının tedavisi genellikle ilaç yöntemleri ve psikologlardan alınan seanslar ile mümkündür. Diğer psikolojik rahatsızlıklara göre tedavi süresi daha uzun olan bu durumu ortadan kaldırmak için uzmanların tavsiye ettiği durumlara özen gösterilmesi gerekir.

Tedavi için gerekli olan diğer bir husus ise takıntı yaratacak durumları ortadan kaldırmak ve bu davranış örneklerini tetikleyecek aile için şiddet , baskı gibi durumları ortadan kaldırmak gerekiyor.

Takıntı hastalığı , takıntılı olmak , simetri hastalığı nedir , simetri hastalığı tedavisi , simetri hastalığı ilaç tedavisi , duygusal bozukluk nedir , duygusal hastalık tedavisi ,

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.