Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır ?

murekkep-lekesi

murekkep-lekesiZorlu lekelere karşı bir çok yöntem denediyseniz ve sonuç alamadıysanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Zorlu lekeler karşısında , özellikle mürekkep ve buna benzer lekelerin nasıl çıkacağı konusunda vereceğimiz ip uçlarını uygulayarak sonuca ulaşabilirsiniz. Lekelere karşı uygulayacağınız yöntemlerin işe yaraması için hangi tür parçanın üzerinde bulunduğu da önemlidir.

Mürekkep Lekesi Çıkartmak için ip uçları ;

Derinin üzerine dökülen mürekkep lekesi en basit şekilde temizlemek için taze limon suyu ile birlikte derinin üzerini fırçalayın. Kısa bir süre sonra lekeden hiç bir iz kalmayacaktır.


En zor çıkan leke kumaş üzerine dökülen mürekkeplerdir . Kumaşın üzerinde bulunan mürekkepten eser kalmaması için limon ile birlikte ılık süt dökerek hafifçe bastırarak silin. Kumaşı duruladıktan sonra mürekkepten hiçbir iz kalmayacaktır.

Aynı zamanda kumaşın pamuklu , saten , ipek gibi türleri için en çok bilinen pudra ve limon suyu ile birlikte çitileyerek soğuk suyun altında temizleyin. Bir kaç kez bu işlemi yaptıktan sonra en sevdiğiniz elbiselerin üzerine dökülen mürekkep yok olacaktır.

Mobilyaların üzerine dökülen mürekkep lekesi de çok sık görülen bir durumdur. Dökülen mürekkep yeni döküldüyse işiniz daha kolay olacak. Çiğ süt ve limonu karıştırarak dökülen yere nemli bir bez ile uygulayın. Hafif bastırarak sildikten sonra lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Leke çok eski ise önce pudra ile biraz ovalayın. Ardından üzerine limon suyu sıkarak aynı şekilde limonlu bez ile temizleyerek kurtulabilirsiniz.

Elinize bulaşan mürekkep lekelerini en iyi şekilde çıkarmak için domates suyu tercih edebilirsiniz. Domates suyu ile elinizi ovaladıktan sonra durulayarak mürekkepten kurtulabilirsiniz.

Mürekkebin rengine göre de değişen zorluklar ile karşılaşırsanız yapmanız gerekenler çok basit. Marketlerde satılan hardalı, mürekkebin üzerine dökerek bir kaç saat bekleyin. Ardından duruladığınız da mürekkepten eser kalmayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.