2014 Yılı Fitre ve Zekat Miktarı Ne Kadar?

fitre-miktari

fitre-miktariFitre islam dininde belirli bir malı veya parası olan kişilerin yoksullara , fakirlere ve oruç tutamayacak durumda olanlara vereceği ücrete denilmektedir. Zengin olan müslümanların bu sadakayı vermesi ramazan ayında vacip olarak bilinmektedir. İslamiyetin görevlerinden olan fitre belirli oranlarda mal varlığı olan kişilerin bu mal varlığından belirli bir miktarını her yıl düzenli olarak sadaka olarak vermesi gerekir.

Fitre kimlere verilir ?


Fitre tanıdığınız veya tanımadığınız etrafınızda paraya ihtiyacı olan ve gerekli görülen ibadetleri yerine getiremeyecek durumda olan kişilere verilir. Zekat verilirken bunun fitre veya zekat olduğunu söylemek zorunlu değildir. Aileden birine anne , baba, çocuklara zekat verilmez. Birden fazla kişiye veya tek bir kişiye zekat verilebilir.

2014 Yılı fitre ve zekat miktarı 

İslamiyete belirli bir oran veya miktar olmadığı gibi 2014 fitre parası diye bir kural yoktur. Bir kişinin günlük yemek ihtiyacını karşılayacak kadar verilmesi ön görülmektedir. Mal olarak da verilen fitre veya zekat genellikle para olarak verilmesi öngörülür. Müslümanların yoksullara yardım etmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olan fitre paylaşım, sevgi ve kardeşlik bağlarının güçlenmesine ortam sağlamaktadır.

Yoksulların yardımlaşma sevincini yaşamaları için , zenginlerin onlara yardım etmesini , ihtiyacı oldukları eşya veya malları sağlamakla görevli olduklarını islamiyet’te açıkça belirtilmiştir. Din işleri bakanlığının belirlemiş olduğu fitre miktarı 2014 ramazan ayından , 2015 ramazan ayına kadar en düşük sadaka ücreti 10 TL olarak belirlemiştir.

Bu ücret belirlenirken kişilerin ekonomik gelirleri , mal varlıkları da göz önünde bulundurarak kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar parası/ malı olan kişiler en az 10 TL Fitre yardımı yapmakla yükümlüdürler. En alt limit olarak belirlenen 10 TL için herhangi bir üst limit bulunmamaktadır. Müslümanlar diledikleri kadar yardımı yoksullara yapabilirler.  Nitekim islamiyetin, fitre görevini yerine getirecek kişilere” kişinin bir günlük yemek ihtiyacı ” kadar verilmesi ön görülmektedir.

2014 Fitre Ne Kadar, Fitre Nedir, 2014 Fitre Miktarı, Bu yıl Ne Kadar Fitre Verilecek, Her Yıl Fitre Verilir Mi, Fitre Vermek farz Mı, 2014 Fitre Miktarı Ne Kadar,  Fitre Kimlere Verilir, Zekat Nedir, Zekat Kimlere Verilir, Zekat Ne Zaman Verilir, Zekat Farz Mıdır, Zekatı Kimler Verebilir, Fitre Ne Zaman verilir Zekat Ve Fitre Arasında Ne Gibi Farklar Vardır, Zekat Kimlere Verilmez, Kimler Zekat Verir, 2014 Fitre Kaç TL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.