TEOG sınavı sonuçları ve iptal olan sorular

toeg-sinav-sonuclari

toeg-sinav-sonuclariMEB tarafından bu yıl 8. sınıflar için düzenlenen TOEG sonuçları 08.07.2014 tarihi itibariyle açıklandı. Sınavda sorulan 4 sorunun iptal edilmesi ile birlikte sonuçlar yeniden hesaplanarak açıklandı. Yeni TEOG sınavının sonuçları açıklandıktan sonra tercihlerinizi de buna göre yapabilirsiniz.

TOEG SINAVI SONUÇLARI için linke tıklamanız yeterli.

Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen Temel Eğitimden Öğretime Geçiş sınavında çıkan bazı soruların yanlış ve hatalı olduğunu tespit ederek itirazda bulunması ve ardından yapılan incelemeler ile birlikte kararın olumlu olarak sonuçlanması ile sınav sonuçları tekrar düzenlendi. Teog sınavında hatalı olan sorular Ortak sınavlar arasında  Fen ve Teknoloji Testi A kitapçığı 9 (B kitapçığı 6); İngilizce Testi A kitapçığı 4 ve 6 (B kitapçığı 5 ve 7); Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi A kitapçığının 7’nci (B kitapçığı 1) yer alınan soruların hatalı olduğu tespit edilmiş ve Ankara 13. İdari mahkemesine açılan dava ile inceleme altına alınmıştı. Kararın açıklanması ile birlikte sınavda yer alan soruların iptaline karar verilerek sonuçlar tekrar hesaplanarak açıklandı.


TEOG sınav sonuçlarını öğrenmek için meb resmi sitesine bağlanarak T.C kimlik numaranız ve doğum tarihinizi girerek sonucu öğrenebilirsiniz.

TEOG  sonuçları açıklandıktan sonra yeterli puan alan öğrenciler tercih klavuzların da istedikleri tercihleri yapmak için başvuruda bulunabilir. Aynı şekilde resmi site üzerinden tercihlerini belirledikten sonra , tercihlerin de açıklanmasını kısa süre beklemeleri gerekiyor. Teog puan hesaplama ile ilgili bilmediklerinizi bu konu altında yorum olarak yazmanız halinde sizlere kısa sürede bilgi aktarımı da yapılacaktır.

Sınav sonuçlarından yeterli düzeyde puan alan öğrenciler 31 temmuz – 8 ağustos tarihleri arasında internet üzerinden tercihlerini yapabilirler. Sistemin getirdiği yeniliklerin başında her öğrenci bir yıl hazırlık okumak zorunda. Taban puan uygulaması da kaldırılan bu sınavla birlikte öğrenciler yeterli puan ile istedikleri tercihleri yapabilirler.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.