Monşer Ne Demek ? Ne Anlama Geliyor?

monser-nedir

monser-nedirCumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan samsun Mitinginde yaptığı açıklamalar içeriğinde Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında bunla monşer şeklinde eleştirilerde bulunarak karalamaya çalışmıştı. Peki monşer ne demek ? Başbakanın kullandığı bu kelimenin anlamı nedir ?

Samsunda binlerce kişiye seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan  , Çatı adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında Bunlar monşer, monşer şeklinde hitaplarda bulunmuştu. Monşer kelimesi Türk Dil Kurumunda  Dostum , Azizim anlamına geliyor. Bir seslenme sözcüğü olan “monşer ” aslında iltifat etmiş diyebiliriz.

Monşer kelimesi fransızca olan ” monsieur” kelimesinin  beyefendi anlamına geldiğini de söyleyebiliriz. Yaptığı mitinge monşer kelimesini kullanması aslında Ekmeleddin İhsanoğlu’na iltifat etmiş sayılıyor. Monşer kelimesini araştırmak isteyenler TDK sözlüklerini inceleyerek ne anlam içerdiğini görebilirler. Manşer kelimesi veya Monşer kelimesinin Fransızca’dan gelen bir kelime olduğu aynı zamanda bir hitap sözcüğü olduğunu söyleyebiliriz. 


Monşer kelimesi Türkçe okunduğu zaman bir anlam kazandığı için Fransızca okunması Fransızca’da”  beyefendi “anlamına geliyor. Başbakan Erdoğan “bunlar monşer ” derken aslında iltifat, iyi bir kelime kullandığı görülüyor. Belkide kullandığı kelimenin anlamını bilmeden veya farklı bir bilgi sahibi olduğu için söylemiş olabilir.

Monşer Kelimesinin anlamı TDK’da “Dostum” , “Azizim ”

Fransızca’da ise Beyefendi anlamanı gelmektedir.

 

 

 

“Monşer Ne Demek ? Ne Anlama Geliyor?” için 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.