Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Kimdir ?

ekmeleddin-ihsanoglu

ekmeleddin-ihsanoglu26 Aralık 1943 ( 71 yaşında ) olan Ekmeleddin İhsanoğlu Mısırın başkenti Kahire’de dünyaya Gelmiştir. Geçmişi oldukça parlak görünün Ekmeledddin İhsanoğlu yazar, diplomat ve akademisyen olarak görev yapmıştır. Türk kültürü ve islam dünyasında sayısız eserleri bulunan Ekmeledddin İhsanoğlu  bu başarısından dolayı Üstün Hizmet Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak gösterilen Ekmeledddin İhsanoğlu  CHP ve MHP tarafından aday olarak gösterilmiştir.

Babası Yozgat , annesi Rodos şehirlerinde doğmuştur. Eğitim için 1924 yılında Mısır’da yaşamaya başlamış ve burada Ayn Şems Üniversitesinde Türk Dil ve Edebiyat kürsüsü’nü kurmuştur. Türkiye’yi ve Türkçe’yi her fırsatta dile getiren Ekmeledddin İhsanoğlu dünyanın bir çok ülkesinde Türkçe olarak metinler ve kitaplar yazarak insanlığa sunmuştur. Türk kültürünü mısırdaki insanlığa tanıtmak için eserlerini Arapça’ya çevirip insanlığa sunmuştur.

1970 yılında Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra Ankara üniversitesinde çalışmaya başladı. 1972 yılında Füsun Bilgiç ile evlenerek 3 çocuğa sahip oldu. 1974 yılında Ankara Üniversitesinde doktorasını tamamladıktan sonra İngiltere’ye giderek Exeter Üniversitesinde çalışma hayatına başladı.


25 Yıldır sürdürdüğü İslam Tarih , Sanat ve Kültür Araştırma Merkezinde başkanlık yaparak Türk İslam Kültürünü bir çok ülkeye sunmaya başladı.

1984 yılında İstanbul Üniversitesinde profesör olarak görev alan Ekmeledddin İhsanoğlu  o yıllarda bir çok kurumun başkanlığını yaparak bir çok yeniliğin öncülüğünü yapmıştır. 24 Haziran 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP tarafından çatı aday olarak gösterilse de daha sonra resmen aday olarak gösterildi.

İngilizce ve Arapça dillerini çok iyi bilen aynı zamanda Fransızca ve Farsça dillerini orta düzeyde bilen profesördür.

Bir çok dalda ve alanda ödül alan İhsanoğlu kendi adına verilen Uluslararası İhsanoğlu altın madalyası ödülünü, görev aldığı üniversite de tezini en iyi şekilde bitiren öğrencisine vermiştir.

Aldığı Ödüller ;

  • Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası
  • Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası
  • İKÖ Şeref ve Liyakat  Sertifikası
  • Mısır Cumhuriyet Liyakat Nişanı
  • KKTC Devlet Nişanı

Sosyal medya hesapları ;

Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu iletişim bilgileri / adresleri

Youtube ; https://www.youtube.com/user/ekmelihsanoglu

Twitter ; https://twitter.com/profdrihsanoglu

Facebook ; https://www.facebook.com/ekmelihsanoglu

Resmi İnternet Sayfası ; http://www.ihsanoglu.com/tr/

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.