Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

üniversite-tercihleri

üniversite-tercihleriBir çok kişinin hayali olan üniversite kazanmakla bitmediği gibi doğru tercihlerinde yapılması son derece önemlidir. Tercih yapacak kişinin dikkat etmesi gereken bir çok konu olduğu gibi bunlar ileriye dönük başarılarınızın alt yapısını sağlayacaktır.

Üniversite sınavında kazandığınız puanlar ile istemiş olduğunuz bölümlerin veya üniversiteler için yeterli değil ise bunlara alternatif olarak başka tercihleri değerlendirebilirsiniz. İstediğiniz alan için kazandığınız puan yeterli değil ise sınava tekrar girmek yerine puan için yeterli olan üniversite veya bölümler tercih etmelisiniz. Bir çok kişi bu hatayı yaparak pişman olmaktadır.

Tercihleri yapmadan önce istemiş olduğunuz veya alternatif üniversiteler hakkın bilgiler edinmeniz tercihleriniz önemli etkileri olacaktır. Üniversitelerin ortamları , öğrencilerine sunduğu avantajlar ve konum olarak kişinin değerlendirmesi gereken konular arasında gelmektedir.


Soru sormaktan asla çekinmeyin. Tercih yapacağınız üniversiteler ile ilgili olarak daha önce tercih edeceğiniz üniversite de okuyan kişiler okul hakkında sorular sorarak aklınıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz. Bu da doğru tercih yapmanız için sizi etkileyecektir.

Ailenizin baskı yapmasına izin vermeyin. Gelecekteki hayat sizin olacağı için yapacağınız tercihlerde aileniz ile birlikte değerlendirip sonuçlandırabilirsiniz.

Hangi alanda yetenekli ve başarılı olacaksanız o bölümü seçmeniz de fayda var. İstemediğiniz bir bölümün seçilmesi okulunuzun hiç bitmeyeceği hissi verecektir. Ailenizden her zaman destek alarak kendinizi cesaretlendirebilirsiniz.

Okulunuz bittikten sonra yapacağınız mesleği siz seçeceğiniz için ailenizin sizin hakkın karar vermesine karşı daha açıklayıcı kararlar ile karşılık verebilirsiniz. Ör; Bölümünüzün iş imkanları, başarıları ve kariyeri olarak örnek gösterebilirsiniz.

Kurduğunuz hayalleri gerçekleştireceğiniz son yer alan üniversite size hayallerinizin kapısını açmış olacak. Kapıdan içeri girdikten sonra hayalinizi gerçekleştirmek tamamen sizin elinizde olacağı için kararlarınızı doğru ve net bir şekilde vermelisiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.