Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar ?

cocuklarda-cikan-disler

cocuklarda-cikan-dislerYeni doğan bebeklerde aslında dişleri oluşmuş bir şekilde doğarlar. Sadece damaklarında gizli olan bu dişler ortalama 7. ayını dolduran bebeklerde gözle görülür bir hal alır. Bazı bebeklerde ise 3. ayını doldurması veya daha erken görülebilir. Bazı durumlarda ise ailesinden yani anne veya babasından birinin dişleri geç veya erken çıkarsa bebeklerde de bu durum gözlenebilir.

Bebeklerde diş çıkarma oldukça sancılı ve ağrılı bir şekilde gerçekleşir. Dişler çıkmaya yakın 2. ay kala belirtilerini gösterir. Diş çıkarmaya hazır olan bir bebeğin gözle görülür belirtileri vardır. Bunlar ;

Salya akıtma durumu çok fazla görülmektedir. Uykusunda veya uyandığında salya akıtan bebekler diş çıkarma eğiliminde bulunduğunda bu daha fazla olur.


Çene veya yüz kısmında oluşan kızarıklıklar diş çıkartacağının göstergesidir. Akan salya ile yüzü ve çenesine temas etmesi sonucu sürekli olarak kuruma gözlenir. Bu kuruma sürtünme yolu ile kızarıklığa yol açar. Salya akıttığında sürekli olarak nemli bir bezle nazik bir şekilde silmeniz veya uyurken başının altına bir havlu koymanız bu durumu engelleyecektir.

Sürekli olarak öksürmesi de akıttığı salyalardan dolayı ortaya çıktığı için aslında dişlerin çıkmasının en belirgin özelliği salya akıtması diyebiliriz. Bebeklerde dikkat çekmek en belirgin özellik olduğu için bu işlemi sürekli olarak öksürdüğü için yapabilir.

Isırma belirtileri de çocuklarda çok fazla görülen bir durumdur. Aldıkları bir şeyi ağızlarına götürerek sürekli olarak ısırması dişlerinin kaşındığını göstermesidir.  Dişleri kaşınan bebeklere özel olarak geliştirilmiş yumuşak plastik damaklıklar bulunur. Bu damaklıkları eczanelerden satın alarak çocuklarınızın eline verebilirsiniz.

Diş çıkarmaya yakın zamanlarda yüksek ateş çocuklarda görülebilir. Ateşini azaltmak için yapacağınız bir kaç işlemde normale dönerken endişe edilecek bir durum yoktur.

Çocuklarda diş çıkarmanın diğer bir belirtisi de uykusuzluktur. Dişlerin çıkmasına yakın bir şekilde sürekli rahatsız edici bir durum olacağından geceleri uykularından uyanarak sizleri de uykusuz bırakabilirler. Zamanla düzelecek bir durum olduğundan endişelenmenize gerek yok.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.