Vicdani ret nedir?

vicdani-red

vicdani-redGünümüzde yeni bir insan hakkı olan vicdanı ret ile askere gitmek zorunlu olmaktan çıkıyor. Vicdanı ret İnsan hakları komisyonu ve birleşmiş milletler tarafından kabul edilmiş ve insanlara sunulan bir hak olarak görünüyor. Dünyanın her yerinde geçerli olan bu hak ile ilgili 1994 yılında Avrupa insan hakları mahkemesi(AİHM) tarafından kesinleşen bir karar olmasına rağmen Türkiye ve Azerbaycan ülkeleri bu hakka karşı bir değerlendirme yapmadığı görülüyor. Ülkemizde bir çok millet vekili ve partiler tarafından bu karara tepki gösterilse de askeri birliklerin tasfiye edilme sürecinin başlangıcı olarak göründüğü ele almaktadırlar.

Vicdanı ret nedir ? sorusuna ise kişinin din, ahlak ve politik görüşlerini ele alarak zorunlu olan askerliği ret etmesidir. Zorunlu olan askerliğin yapılmasına karşı olan bir çok kişi genel ahlak kültürüne uymadığını , dini açıdan yeterli bir açıklaması olmadığı ve politik görüşüne aykırı bir görev olduğunu düşünerek askerliği ret edebiliyor. Avrupa ülkelerinden bir çoğu vicdanı ret uygulamasını kabul ederken bir çok ülkede zorunlu askerlik olmadığı için otomatik olarak kabul etmiş sayıldı.


Vicdanı red hakkını kullanan kişiler askerlik yapmaktan kurtulmadığı gibi devletin bir çok biriminde zorunlu olarak görev alıyor. Ülkemiz terör bölgesinde olması nedeniyle bir çok kişi ölüm korkusu ile vicdanı ret hakkını gündeme getirse de bu hakkını kullanması için bir yasa görünmüyor. Vicdanı ret hakkı kullanıldığında ülkemizde ki terör olaylarına karşı ülkenin asker ihtiyacı yeteri kadar karşılanmayacak.

Vicdanı ret hakkı Avrupa insan hakları mahkemesi (AİHM) tarafından gündeme geldiği sırada ülkemiz profesyonel orduya geçiş yaparak ve askerlik süresini kısaltarak bu konuyu ikinci plana atmış gibi görünebilir. İnsan haklarında yer alan bir madde olan Vicdanı ret yasası ile ilgili ülkemizin gelecek yıllarında ki askeri birliklerin ihtiyaçları ve asker ihtiyacının yeterli olması durumunda bu hakkın kullanılması da bekleniyor. Yani isteyen vicdanı ret hakkını kullanarak askerlik görevini yerine getirmemekte özgür olabilecek.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.