E- Fatura Nedir ?

e-fatura

e-fatura

 

2001 yılında hayata geçirilen e-fatura 2013 yılı son çeyreğinde özel şirketlerin kullanması zorunlu olan bir uygulama haline gelmiştir. E-fatura ile vergi hırsızlığının ve ekonomik bütçenin önüne geçebilmek amacı ile geliştirilen bu uygulama sayesinde muhasebe işlemlerini en hızlı şekilde yerine getirebiliyorsunuz. E-Fatura herhangi bir belge türünde olmayıp sadece elektronik ortamda kağıt , fatura gibi niteliklere sahip bir uygulamadır. E-fatura uygulamasına geçmesi zorunlu olan şirketlerin bir kaç şartı araması gerekiyor. Her işletmenin veya her vergi ödeyen kurumun geçmesi zorunlu olmadığı gibi 2011 tarihi itibariyle 1 yılda 10 milyon TL satış hasılatı olan şirketlerin geçmesi zorunludur.


Büyük bütçeli şirketler vergi usulsüzlüklerinin çok fazla olmasına karşılık alınan bu önlem sayesinde kurumlar işlemlerini hızlı bir şekilde hallederken vergi kaçırma gibi bir durumları olmuyor. E-Fatura uygulamasını kullanmak isteyen kurumlar bu uygulamaya kayıtlı olan kurum ve kuruluşlardan fatura alıp fatura gönderebilir. Bu sayede istenildiği zaman bilgisayara indirilerek arşiv yapılabilir ve muhafaza edilebilir.

E-fatura uygulamasından 3 farklı yöntem ile yararlanabilirsiniz. 

Başkanlıktan izin alınarak özel olarak şirketiniz için geliştirilen yazılımlar entegre edilerek.

Bilgi işlem cihazlarınızın alt yapısı uygun olması halinde bilgi işleme entegre edilerek ,

Vergi başkanlığı tarafından ücretsiz olarak sunulan portal üzerinden yararlanabilirsiniz.

Başvuruda bulunan kişiler bu üç uygulamadan istediğini seçerek kısa sürede kullanıma başlayabilir. E- fatura uygulamasını kullanmanız için posta veya elektronik ortamda başvuru yapmanız gerekir. Posta yolu ile yapmak isteyen kullanıcılar Ankara gelir idaresi başkanlığına şirket bilgilerini göndererek yapabilirler. Gerçek ve tüzel kişiler olmak üzere başvurusu alınan kurumların kısa sürede bu portalı kullanarak iş yükünü hafifleterek şirketin ekonomik tasarrufunu da sağlamış olur. Aynı zamanda kağıt masraflarından kısarken hem doğa da kesilen ağaçları korumak hemde zaman kazanmak adına şirketiniz için yapılacak iyi bir  yatırım olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.