Kasko Nedir ? Kasko Nasıl Bozdurulur ?

kasko

kaskoGünümüzde araçlara yapılması zorunlu araç sigortası veya trafik sigortasının dışında isteğinize bağlı olarak aracınızı sigortalatabilirsiniz. Bu sigortanın adı kasko olarak bilinmektedir. Aracınızın hasar görmesi durumunda çok büyük ücretler ödemeden ve hatasız olmanız durumunda karşı tarafın sigortası aracın tüm masraflarını karşılar. Haksız olduğunuz durumlarda çok yüksek ücretler ödemek istemiyorsanız işinizi şansa bırakmadan kasko yaptırabilirsiniz.

Kaskonun size sağladığı üç teminat vardır.

Kaza ,Yanma ve Çalınma


Kaskonun size sunmuş olduğu bu teminatların belirli bir prosedürleri vardır. Günümüzde çok fazla suistimal edildiği için kasko bu gibi  durumlarda detaylı bir şekilde inceleme gerekmektedir. İsterseniz tek bir teminat dilerseniz hepsini kapsayan teminatlar ile kasko yapmanız mümkün. Bu durumda aylık olarak ödemeniz gereken ücretinde artışı olacaktır.

Kasko yapıldıktan sonra kaskonun karşıladığı durumlarda aracın kaza veya çizilme , yanma veya çalınma gibi durumlar expertizler tarafından detaylı bir şekilde incelenerek rapor düzenlenir. Olayın içerisinde herhangi bir suistimal yok ise hasar karşılanır. Aksi durumda en küçük detaylar da ortaya çıkacağı için kasko firmaları bu duruma oldukça geniş incelemeler yapmaktadır.

2014 kasko fiyatları genellikle teminat ve aracın model ve yaşına göre tespit edilmektedir. En fazla kaç yaşındaki araçlara kasko yapılır  ? sorusu ise , eski model araçlarda yüksek teminat tutarları ödenirken yeni araçlarda bu tutar daha az ödenmektedir. Yaptırdığınız sigorta teminatının özellikleri de farklılık göstereceği için fiyatlarda değişkenlik olabiliyor. En fazla 10 yaşındaki araçlara kasko yapıldığı da bilinmektedir.

Yaptırdığınız kaskonun vadesi dolmadan yenileme yapmak istemiyorsanız kaskoyu bozdurarak ödediğiniz tutarı geri alabiliyorsunuz. Çok büyük kazalarda aracınız kullanılamayacak durumda olması halinde , kaskonuzun size ödeyeceği tutar da aracın değerinin neredeyse yarısı kadardır. Kasko yaptırmadan önce poliçe teminatlarını detaylı bir şekilde inceleyerek karar vermeniz daha sonra  oluşacak sorunları ortadan kaldıracaktır. Size sunulacak teminat bir çok firmaya göre değişkenlik göstereceği için size uygun gelen kaskoyu yaptırabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.