İlik nakli nedir ? Kemik iliği nakli nasıl yapılır ?

ilik-nakli

ilik-nakliGünümüzde genetik bir hastalığı olan ve bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklara karşı yapılan bir tedavi yöntemidir. Son dönemlerde sıkça karşılaşan kemik iliği nakli ile bir çok insanın hayatı kurtulabiliyor. İnsan vücudunda bulunan kök hücrelerin direk olarak kan hücrelerini de etkilediği için hastalığa davetiye çıkartmaktadır. Bundan dolayı kök hücrelerin değişmesi insan hayatını kurtaran ve tedavi edilmesi gereken bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde ilik nakli olarak bilinen kök hücre nakli günümüzde insanların hayati önemini taşıyan sistemlerdir. İnsan vücudunda ki sağlığın yerinde olması için kemik iliği, kan hücrelerinin düzenli bir şekilde çalışması gerekir.

Kemik iliği nakli gerektiren hastalıklar ;


Lösemi ve lenf kanserleri

Plazma hücre bozukluğu olan durumlar

Kemik iliği yetmezliği durumlar

Genetik ve metabolik bozukluklar

Tümör gibi rahatsızlıklarda kemik iliği nakli gereklidir.

Kemik iliği nakli yapılması için taşıyıcı yani donör bulunması gerekir. Donör ile ilik nakli yapılacak kişinin dokuları uyum sağlamak zorundadır. Özellikle kardeşler arasında sıkça yapılan bir durum olduğundan ilk olarak kardeşlere bakılır. Kardeşler arasında uyumsuzluk olursa anne , baba ve akrabalar arasında aranarak uygun bir doku bulunması gerekir. Günümüzde çok az uyum sağlayan dokular olduğundan bu tedaviyi olacak kişiler doku uyuşmazlığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için ülkemizde kurulan doku bankalarına başvurulabilir. İstanbul ve Ankara da iki adet doku bankası vardır.

İnsan vücudunda oluşan genellikle doğuştan itibaren görülen genetik hastalıkların tedavisinde başvurulan ilik nakli kök hücrelerin zarar görmesi veya haslığı tetikleyen kök hücrelerin yenilenmesi ile ortadan kalkar. Kişi ilik veya kemik nakli yapıldığında hastalığın tekrar etme riski vardır. Bu durum kişinin vücut yapısına , hastalığın derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde bir çok hasta ilik nakli yapılarak normal sağlığına kavuşmuştur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.