Bayram Namazı Nasıl Kılınır ?

bayram-namazi

bayram-namaziHer bayram kılınan namaz , cuma namazı farz olan kişilerin kılması gereken bir namazdır. Cemaat ile birlikte kılınması gereken bayram namazları iki rekattır. Tek başına evinizde kılacağınız bir namaz olmadığından camilerde cemaat ile birlikte kılınabilir. Bayram namazlarında diğer namazlara göre ezan okumak ve Gamet getirmek yoktur. Zevaid tekbiri adı verilen tekbir namazın ilk rekatında ve ikinci rekatında getirilir. Bayram namazlarının kılınışı aynı olduğu gibi sadece niyetleri farklı olmaktadır. Bayram namaz niyeti  ” Niyet ettim Allah rızası için Kurban bayramı namazı kılmaya , uydum imama”  veya  ” Niyet ettim Allah rızası için bayramı namazı kılmaya , uydum imama” şeklinde niyet edilir.

Bayram namazının ilk rekat kılınışı;

Cemaat , imamın arkasındaki saflarda yer alarak niyet eder. ” Niyet ettim Allah rızası için bayramı namazı kılmaya , uydum imama”


Allahü Ekber denildikten sonra eller göbek altında bağlanarak dua okunmaya başlanır. Sübhaneke ile başlayan dua daha sonra 3 kez tekbir alınır devam eder.

İlk tekbir İmamın Allahü ekber demesi ile birlikte eller çözülerek havaya kaldırılır ve indirilir.

ikinci kez Allahü ekber denildikten sonra eller kaldırılır ve indirilir.

Üçüncü ve son tekbir Allahü ekber denildikten sonra eller kaldırılır ve göbek altında bağlanır.

Devamında imam Besmele çektikten sonra Fatiha ve herhangi bir sure okur cemaat dinler.

Rüku ve secde edildikten sonra ayağa kalkılarak eller bağlanır.

Birinci rekatta olduğu gibi 3 kez tekbir alınır ardından eller bağlanmadan secdeye gidilir. Secde edildikten sonra imam ve cemaat birlikte Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena Atina dualarını okur. Dualar bittikten sonra önce sağa daha sonra sola selam verilerek namaz bitirilir. 

Namazdan sonra okunan hutbe sünnettir.  Genelde namazdan önce okunan cuma hutbeleri ise farzdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.