Kullanılan Hava Taşıtları Nelerdir?

hava-tasitlari-araclari-nelerdir

hava-tasitlari-araclari-nelerdirHava taşıtları günümüzde belirli bir noktadan diger bir noktaya hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan araçlardır. Genellikle insan taşımacılığı yapan bu taşıtlar ile insan hayatını oldukça kolaylaştıran icatlar arasında gelmektedir. Taşımacılık dışında eğlence amaçlıda kullanılan bu taşıtlar ülkemize gelen turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Günümüzde kullanılan hava taşıtları ise şu şekilde ;

Uçak ; Çok yaygın bir şekilde kullanılan uçaklar insan taşımacılığı ile günümüzün en popüler hava taşıtıdır.  Kanatları bulunan uçakların  alttan yapılan basınç sayesinde yükselerek belirli bir doğrultu da ilerleyen motorlu hava taşıtıdır.


Jet ; Diğer uçaklardan farklı olarak 5 kat daha hızlı olan jetler günümüzde insanları hızlı bir şekilde bir noktaya ulaştıran araçlardır. İçerisinde bulunan özel motorlardan çıkan gaz basıncı ile havada yüksek hızlara ulaşan hava taşıtıdır.

Planör ; Motorlu ve motorsuz olarak ikiye ayrılan planörler hava akımlarından yararlanarak uçan araçlardır. Uçağa benzer bir yapısı olan planörlerin havalanması için çekilmesi veya ilk kalkış için küçük motorları olabilir. Turist ve hobi amaçlı kullanılan planörler sessiz bir yapısı ile turistlerin eğlence kaynağıdır.

Helikopter ; İstediği şekilde hareket eden ve istediği noktaya iniş yapabilen helikopterler günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tepede bulunan pervanesi sayesinde hızlı bir şekilde hareket etme özelliği olan helikopterin günümüzde silahlı kuvvetlerinin en çok kullandığı taşıtlar arasında gelmektedir.

Zeplin ; Havanın kaldırma kuvveti kullanılarak uçabilen zeplin uzun silindirik bir yapıya sahiptir. Pervaneleri sayesinde havada istediği yöne hareket edebilen zeplinler günümüzde nadir olarak insan taşımacılığı için kullanılır.

Balon ; Ülkemizde ürgüp yöresinde çok yaygın kullanılan balonlar turistlerin eğlence kaynağıdır. Isıtılmış hava sayesinde uçabilen balon alt kısmına bulunan sepet sayesinde insan taşımacılığı yapar. Rüzgarsız havalarda kullanılan balonların kaptanları istediklere yöne doğru hareket ettirebilirler.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.