Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

dizel-arac-kullanirken-dikkat-edilmesi

dizel-arac-kullanirken-dikkat-edilmesiBenzine yapılan zamlar ile birlikte dizel araç kullanımına ilgi her geçen gün daha da artmaktadır. Dizel araç kullanımına yoğunluğun artması ile birlikte sorunları da beraberinde getirmektedir. Dizel araçlarda kaliteli benzin kullanılması gerekmektedir. Dizel araçlarda performans düşüklüğünün nedenleri aslında bundan kaynaklı olabilir. Dizel araçların performansları benzinli araçlara göre daha düşük olduğundan eurodizel gibi kaliteli benzin kullanılması performansı neredeyse aynı düzeye getirmektedir.

Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 


Mazot ışığı yandığında en yakın benzinciden deponun doldurulması gerekir. Benzin bittiği zaman filtreler hava yaparak aracın çalışmasını engeller. Bu sorunu aşmanız için servise götürmeniz gerekir.

Özellikle dizel araçlarda çalıştırmadan önce göstergede kırmızı bir ikaz ışığı yanar. Bu ışık sönmeden marşa basılmamalıdır. 15 saniye bekledikten sonra ışık sönerek çalıştırmanız için uygun konuma geçer. Dizel araçlarda ateşleme sistemi farklı olduğu için bu şekilde aracın çalışması daha rahat olur ve motorun ömrünü uzatır.

Dizel araçlarda motor çalıştıktan sonra 2-3 dakika rölantide beklemesi tavsiye edilmektedir. Isınan motor daha iyi performans göstereceğinden motorun ömrünü de uzatır. Kış aylarında bu sürenin daha uzun tutulması gerekir.

Dizel araçlarda kontak kapatılmadan önce araç rölanti de 1 dakika beklemelidir. Dizel araçlarda bulunan turbo motorun ömrünü uzatabilir.

Dizel araçlarda akü işlem görmediğinde vurdurarak çalıştırabilir. Fakat tavsiye edilmeyen bir işlem olduğundan aracın servis de kontrolleri gerekir. Bu işlemi yakıt pompalı araçlarda daha büyük tehlikelere yol açar.

Benzin ve dizel araçlarda bulunan hava filtrelerinin her 6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Motora yeterli havanın gitmesi için gerekli olan bu işlemi sık sık kontrol ettirmeniz gerekir. Çekiş gücü , gaz sorunu , fazla benzin tüketimi gibi sorunlara yol açar. Özellikle tozlu ve çamurlu yollarda hava filtresi daha çabuk tıkanacağı için sık sık kontrol edilmelidir.

Benzine zam yapılmadan önce dizel araçların bakımları benzinli araçlara göre daha yüksekti. Fakat benzine yapılan zam ile birlikte daha çok ilgi gören dizel araçlarda bakım ücretleri daha uygundur.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.