Burun Tıkanıklığının Çözümleri Nelerdir ?

burun-tikanikligi

burun-tikanikligiİnsanların yaşamlarını sürdürmesi ve nefes almalarını sağlayan burun nefes almanın başlangıcı olarak biliniyor. Burun içerisinde bulunan yapı neticesinde solunan nefes akciğerlere ulaşana kadar belirli evrelerden geçer. Bi nevi akciğerlere temiz havanın ulaşmasını sağlayan burundur. Burun tıkalı olduğunda nefes almak zorlaştığı durumlarda can sıkıcı bir hal alabilir. Burun tıkalı olduğunda ağızdan alınan hava ile akciğerler yeteri kadar işlev görmez ve hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Burun tıkanıklığı olan kişiler genellikle  hızlı bir şekilde hastalığa yakalanarak iyileşme süreci de uzayabilir.

Burun tıkanıklığının bir çok nedeni vardır. Soğuk algınlığı , alerji ,sinüzit , burunda bulunan et , kanalların dar olması ve kırıklar sonucunda yanlış kaynayan kemikler tıkanıklığın nedenleri arasında gelmektedir. Burun tıkanıklığını gidermek için öncelikle nedenini bulmanız gerekiyor. Ameliyatlı ve ameliyatsız şekillerde yapılan tedaviler kesin sonuç verirken hastalık sonucu tıkanan burunlar ilaç ile tedavi edilebilir.

Burnunuz sürekli değilde ara sıra tıkanıklığa yol açıyorsa almanız gereken basit önlemler vardır.


Burun tıkanıklığını gideren ve en çok kullanılan yöntemlerin başında tuzlu su gelmektedir. Buruna çekilen tuzlu su karışımı kısa sürede burunu açarak rahat nefes almanız sağlar.

Havadaki neme bağlı olarak tıkanan burunlarda nemli ortamlardan kaçınılmalıdır. Nemli ortamlar sürekli olarak burun tıkanıklığına yol açtığı klimalı ortamlarda fazla durulmamalıdır.

Doğal çayların içilmesi tıkanıklığı gideren yöntemler arasında gelmektedir.

Kullandığınız , hijyen gerektiren malzemelerin temizliğine de önem göstermelisiniz. Sürekli yüzünüz ile temas halinde olan havlu, sabun , yastıklar reaksiyon göstereceği için bunların temizliğine özen göstermelisiniz.

Polenler çok sık rastlanan burun tıkanıklığına yol açar. Bu durumun önüne geçebilmek için yaz ayların da yapılacak bir şey yoktur. Tuzlu su ile burun içini yıkayarak polenlere karşı önlem alabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.