Bitkiler Nasıl Hareket Eder ?

bitkiler-nasil-hareket-etmektedir-

bitkiler-nasil-hareket-etmektedir-Bitkilerinde bir canlı olduğunu düşünürsek her canlı gibi bitkiler de hareket etmektedir. Gözle görülmese bile bir çok bitki yaşadıkları ortamlarda hareket edebilirler. İnsanlar ve hayvanları gibi canlılardan farklı olarak hareket eden bitkilerin , köklerinden dolayı hareket etme alanı kısıtlı olduğu için yaprakları , dalları veya çiçekleri ile hareket kabileyetlerini gösterirler. Özellikle güneş ve su ile buluştuklarında gözle görülen hafif oynamalar bunlara en büyük örnektir.

Bitkilerin canlı kalmaları için suya ihtiyaç duyduklarından toprağın altında bulunan kökler , nemin en fazla olduğu yöne doğru hareket ederler. Bu sayede su ihtiyaçlarını karşılayarak hayatta kalabilir. Güneş ve su onların hayatlarını sürdürebilmesi için gerekli olduğundan güneşin en fazla doğduğu yere doğru hareket ederler.


Dalları ve yaprakları ile güneşin en fazla göründüğü yere doğru hareket kabiliyetleri vardır. Bunlar hemen görünen hareketler olmadığı için zamanla ve çok ağır bir şekilde gerçekleşir. Bitkilerin yaprakları da güneşi daha iyi alabilmek için güneşin olduğu kısımlara doğru gitmek ister.

Bitkilerin yaşam özellliklerinden kaynaklı olarak kimileri gündüz yapraklarını açarken geceleri kapatır, kimileri ise dokunduğunuz zaman yapraklarını kapatır. Koruma içgüdüsü olan bitkiler hayvanlardan ve böceklerden korunmak için zaman zaman yapraklarını içeri doğru kapatırlar. Özellikle etobur bitkilerde bu hareketleri daha sık görmek mümkün. Sinek kapan bitkisi yakaladığı avını yaprakları ile sindirirek yer.

Bitkilerin çiçekleri ise büyümek için güneşe ihtiyacı vardır. Bulunduğu yere güneş ulaşmıyorsa güneşe doğru dallarını hareket ettirerek çiçeklerin açmasını sağlar.  Çiçekli olan bitkilerde bu hareketleri sık sık görmek mümkün. Üreme özelliği olan bitkiler , tohumlar ve meyveler gibi bitkilerin üreme esnasında toprağın altında başladığı hareketlerine gün yüzüne çıktığı zamanda devam eder. Bu şekilde daha hızlı büyüme ve gelişme evresini tamamlayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.