Göz Kuruması Nedir ? Göz Kuruması Nasıl Tedavi Edilir ?

serinlerken-gozlerinize-dikkat

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte göz kuruluğu şikayetleri de ortaya çıkmaya başlıyor. Özellikle nemli ve kuru havalarda gözlerin kuruması kişiye batma , yanma veya bir şey var hissi vermekserinlerken-gozlerinize-dikkattedir. Kış aylarından daha çok yaz  aylarında ortaya çıkan bu durumun nedeni klimalı ortamlar olmaktadır. Günün büyük bir çoğunluğunu klimalı ortamda geçiren kişiler göz kuruluğu şikayetini daha çok hissetmektedir.

Yanma , batma , bulanık görme , yabancı cisim var hissi şeklinde şikayet duyan kişilerde göz kuruluğu belirtileri vardır. Klimalı ortamlar nemli havayı çekerek , kuru havanın ortama çıkmasını sağlamaktadır. Hal böyle olunca kuru hava gözlere temas ettiğinde göz yaşlarını da  kurutarak ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkartabiliyor.

Göz yaşları gözün rahat hissetmesini ve göz kırparken daha rahat hareket etmesini sağlar. Bir çok kişi göz kuruluğunun alerji veya farklı bir hastalık olduğunu düşünmektedir.


Göz kuruluğunun belirtilerini yaşamanız için sadece klimalı ortamlarda değil , çalışma ortamlarınız , bulunduğunuz yerin hava şartları, sürekli bilgisayar başında olmanız gibi nedenlerde göz kuruluğuna yol açar.

Göz kuruması tedavisi nasıl yapılır ?

Göz kurumasının herhangi bir tedavi şekli yoktur. Bu durumdan kurtulmanız için öncelikle nedenlerini ortadan kaldırmanız gerekiyor. Sürekli göz kurumasına maruz kaldığınız nedenleri ortadan kaldırmanız zaman içinde göz kuruma şikayetlerini geçirecektir.

Göz kurumasının en  büyük nedenleri arasında görülen klimanın direk olarak yüzünüze gelmesini engellemelisiniz. Klimalı bir ortamda bulunmak zorundaysanız eğer klimayı ters açıya doğru çevirebilirsiniz.

Omega-3 almanız gözlere iyi geleceğinden bol bol balık tüketmeniz gerekiyor.

Bilgisayar başında sürekli vakit geçiriyorsanız 45 dakika içinde 15 dakika mola vermeniz gerekiyor.

Uçakların kabinlerinde oluşan nem oranı çok düşük ve kuru hava çok fazla olduğundan göz damlası kullanarak gözlerinizi rahatlatabilirsiniz.

Sürekli olarak batma , yanma gibi rahatsızlıklar hissediyorsanız doktorunuza giderek size vereceği damla veya ilaçlar sonucunda şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.