E-pasaport Nedir? Nasıl Alınır?

e-pasaport-nedir

e-pasaport-nedirE-pasaportların yürürlüğe girmesi ile birlikte eskiden kullanılan defter şeklindeki pasaportların kullanımı 24 kasım 2015 tarihinden itibaren sona erecek. Pasaport kullanımı gerektiren durumlarda e-pasaport ile işlemlerinizi halledebilirsiniz. Pasaport süresi dolan kişiler e-pasaport başvurusu yapmalı süresi dolmayan kişiler ise 2015 tarihine kadar pasaportlarını kullanabilirler. Uluslararası standartlarda hazırlanan e-pasaport başvurusu için bir çok kişi bilgi almak için emniyet müdürlükleri ile irtibat kurabilir.

E-pasaportlar eskiden olduğu gibi kendi adına çıkartılarak kullanılmaya başlanıyor. Herhangi bir yaş sınırı ve cinsiyet ayrımı olmaksızın devlet vatandaşı olan kişiler başvuruda bulunabilir. Pasaportların başvuru süreleri de önemli olduğu için en az 6 ay olmak üzere 10 yıla kadar başvuru da bulunabiliyorlar. 18 yaşından küçük olan kişiler en fazla 5 yıl başvurabilirken 18 yaşından büyük olanlar 10 yıllık başvuruda bulunabilirler.


Pasaport almak isteyenler 81 ilde bulunan ilçe emniyet müdürlüklerine farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlar ise konsolosluklar ve büyükelçiliklere başvuruda bulunabilirler. E-pasaport başvurusu yapmadan önce başvuru için ilçe müdürlüklerinden randevu sırası almanız gerekiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra işlemlerin hangi aşamada olduğunu görmeniz için tc numaranız ile birlikte internet adresine girerek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda internet erişimi olmayan yerlerde e-pasaport çağrı merkezi numaralarını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Yurtiçinde başvuru yapan kişilerin pasaportları adreslerine posta yolu ile gönderilebiliyor. Bu seçeneği başvuru esnasında bildirmeniz gerekmektedir. PTT tarafından gönderilen pasaportlara herhangi bir ücret ödemeden teslim alabilirsiniz. Kayıp veya çalıntı olan pasaportlarda yapmanız gereken sadece bildirimde bulunmanız olacak. Kayıp veya çalıntı olan pasaportlar bilindiği için ilgili makamların kısa sürede haberleri oluyor.

Yapılan bu yeniliklerin sahtecilik ve bir takım olayların önüne geçilmesi adına yapıldığı öngörülürken pasaport işlemlerinde hızlı bir şekilde çözüme kavuşulması da hedef alınmış durumda. Acil olarak pasaporta ihtiyacınız olduğu zamanlarda en yakın konsolosluklara giderek müraacatta bulunmanız ve adınıza düzenlenen seyahat kartı sayesinde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

“E-pasaport Nedir? Nasıl Alınır?” için 1 yorum

  1. When every other manufacturer came out with multi touch, Apple did that 1 year ago. Doesn’t relaly matter though, even if every other phone comes out with 8 cores, iphone, ipad, icock, will still outsell any manufacturer. What those other manufacturer sell in a quarter is how much apple sells a night.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.