Tespihin Faydaları Nelerdir ?

tespih-sanati

tespih-sanatiUzun yıllar boyunca tespih alışkanlığı yapan kişiler kullandıkları tespih hakkında bir çok şeyi bilmezler. Günümüzde tespih çekmenin sadece bir görüntüden ibaret olmadığı usta tespihçilerin anlatımlarına göre şaşırtıcı faydaları olduğu görünüyor. Tespihin faydaları da yapıldığı taşa göre değişkenlik gösteriyor. En çok ilgi gören kehribar taşından olan tespihler ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Eskiden baş ağrıları için kullanılan bu taşlar , kolye yapılarak ateş düşürücü ve baş ağrılarını gidermek için kullanılırdı.

Tespih kullanmak bağımlılık ve hastalık olduğunu söyleyen uzmanlar herhangi bir şeye olan tutkunun daha klasik bir versiyonu olduğu söylenir. Tespih tutkunları onları kullanmak yerine biriktirip koleksiyon yapmak isterler. Tespih hastaları da eline aldıkları tespihler ile oldukça farklı bir keyif hissederler. Bir çok farklı çeşitleri olan tespihlerin kendilerine has özellikleri de bulunuyor. Bunların sağlık açısından veya kişinin psikolojik olarak tedavi edilmesinde kullanılabiliyor.


Amotis taşından yapılan tespih ile kişinin sarhoşluk belirtilerini ortadan kaldırıldığı söyleniyor. Amotis taşının faydaları ilmi olarak ispatlanmıştır. Migren , baş ağrısı gibi sorunu olan kişiler için tavsiye edilen kaplan gözü adı verilen taş ile tespih kullanmak faydalı olacaktır.

Türkiye’de en çok ilgi gören kuka taşı ile tespih kullanılması ellerde bulunan bakterileri yok ederek egzemalara karşı iyi geldiği söylenir. Hindistan cevizi gibi meyvelerin çekirdeklerinden elde edilen tespih renk değiştirme özelliği sayesinde kişi de ayrı bir bağımlılık süreci başlatır.

Osmanlı zamanında da kullanılan kuka tespihleri o yıllarda elinde bu tespih olmayan kişiler sarayın bazı odalarına girmelerine izin vermezlermiş. Ellerde bulunan terlemeleri ve  kurumaları engelleyen bir özelliği olan kuka tespihleri en çok tercih edilen türdür.

Aynı zamanda stres atmak içinde kullanılan bu tespihler arasında  kuka diğerlerine göre daha dikkat çekici bir yapısı ile insanların en çok ilgi gösterdiği tespih arasında yer alıyor. Renk değiştirme özelliği sayesinde kişinin bu amaca ulaşmaya çalışması da tespihin kullanımını artırmaktadır. İyi Eğlenceler.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.