Devlet Nedir ? Devlet Çeşitleri ve Devletin Öğeleri Nelerdir ?

devlet-nedir

devlet-nedirBir topluluk içerisinde beraber yaşayan insanların güvenliğini ve belirli kuralları sağlayın güce devlet denilmektedir. Millet , ülke ve egemenlik devleti bir araya getiren kavramlara denilmektedir. Bir devlet içerisinde bulunan kurallara uymak , o devletin dilini , dinine uyarak yaşamak devletin en belirgin prensipleri arasında gelmektedir. Devlet kendi içerisindeki yapısı gereği veya toplum içerisinde ki egemenliği kullanımına göre iki ana maddeye ayrılmıştır.

Dış yapılarına göre devlet şekilleri  ;

Üniter devlet tek bir merkez üzerinden yönetilen devlet çeşitlerine verilen isimdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tek bir merkez üzerinden yönetildiği için bu maddeye bir örnektir.


Birleşik devlet birden fazla devletin bağımsız bir şekilde birleşmesi ile ortaya çıkan devlet çeşitidir. Bir çok konu için ortak kararlar alındığı gibi tek bir merkez üzerinden ülkesini yönetebilirler. Örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri.

Egemenlik kullanımına göre devlet şekilleri ;

Totaliter devlet yani diktatörlük  günümüzde görülmeyen bu devlet yönetim şekli eski zamanlarda zorla ele geçirilen yönetim ile halkına baskı yaparak kendi kurallarını uygulayan devlet yönetim şeklidir.

Oligarşi devlet aile içerisinde devletin yönetimi birden fazla kişinin elinde olduğu durumlardır.

Monarşi yani krallık ailenin soyundan gelen babadan oğula geçen krallık yönetimi ile hizmet edilen ülkelerin yönetim şeklidir.

Cumhuriyet yönetimi halkın kararı ile devlet başına getirilen yönetim sistemidir. Bir çok ülke bu şekilde bir yönetim kullanarak halkın ayaklanmasına karşı engel olmaktadır. Çoğunluk tarafın istediği bir devlet başkanı ile ülkesinin yönetimini sağlayan devlet adamlarına verilen isimdir.

Bu devlet şekillerinin kendi içlerinde farlı algılara bürünerek küçük değişiklikler yaparak yönetilmesi de günümüzde olmasa da eski zamanlarda görülmekteydi. Devlet yönetimleri tam anlamı ile şekillendikten sonra halkın asıl istediği kendi istedikleri kişi tarafından yönetilmesi olurken günümüzde bir çok ülke bu şekilde yönetim kararı almaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.